Pierwszy wakacyjny wyjazd rodziców z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. W zależności od wieku maluszka, może on wykazywać zainteresowanie piaskiem czy górskimi widokami lub po prostu korzystać ze zmiany klimatu. Poniżej znajduje się lista rzeczy na wakacje, które bezwzględnie należy zabrać ze sobą, gdy w wycieczce uczestniczy również niemowlę.
1. Ubranka w wystarczającej ilości
Kilkumiesięczne maluchy brudzą się dużo bardziej niż osoby dorosłe, dlatego należy zadbać o odpowiednią ilość rzeczy na przebranie dla szkraba. Dobrym pomysłem jest także uwzględnienie, że pomimo prognozy – pogoda może ulec diametralnej zmianie. Nawet jeśli przed wyjazdem z przewidywań synoptyków wynikało, że temperatury nie spadną poniżej 25 stopni – lepiej jest zabrać również trochę cieplejszych ubranek w razie niespodziewanego nadejścia chłodniejszego frontu.
2. Ochrona przed słońcem
Bez względu na to, czy wakacje z dzieckiem odbędą się w górach, nad morzem, nad jeziorem czy na wsi – warto zabrać ze sobą dobrej jakości preparat, który uchroni malucha przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, warto zakupić produkt z filtrem UV 50 SPF. To uchroni delikatną skórę dziecka przed oparzeniami. Co istotne, malucha należy smarować również wtedy, gdy słońce nie świeci intensywnie, a dziecko nie jest wystawione bezpośrednio na jego działanie. Pamiętajmy że pielęgnacja skóry noworodka jest bardzo ważna.
Dodatkowo, oprócz dobrej jakości środka z filtrem, warto zabrać maluchowi czapeczkę lub kapelusz, który uchroni jego główkę przed przegrzaniem. W tym wypadku należy wybrać rodzaj nakrycia głowy, który odpowiada preferencjom dziecka – tak, by nie zdejmowało go.
Opcjonalnie można również zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, jeśli dziecko jest na tyle duże, by można było je mu założyć.
3. Preparaty chroniące przed owadami
Wakacje z niemowlakiem zakładają zazwyczaj sporo aktywności na dworze. Warto zabrać ze sobą preparaty chroniące przed komarami, a także kleszczami, dostosowane do wieku dziecka. Dla najmłodszych maluchów wystarczającą ochroną są plastry przyklejane na wózek, a starsze dzieci można popryskać specyfikami naskórnymi.
W razie gdyby środki ochronne zawiodły – można pokusić się o spakowanie preparatów zmniejszających świąd po ukąszeniu, a także pęsetki lub specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy. Uwaga: jeśli rodzic nie czuje się na tyle pewnie, by samemu wyjąć pasożyta, lepiej jest udać się do lekarza.
4. Wózek/chusta
Najmłodsze dzieci nie potrafią jeszcze samodzielnie się przemieszczać, dlatego należy zabrać ze sobą dogodny dla rodzica środek transportu. Część dorosłych woli przewozić malucha w wózku, a inni – preferują chustę dla noworodka. Podczas gdy ten pierwszy pozwala na przykład spakować sporo dodatkowych rzeczy pod spód, chusta zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w samochodzie. Ostateczny wybór środka transportu dla malucha powinien uwzględniać preferencje rodzica i dziecka, a także ilość dostępnego miejsca.
5. Łóżeczko turystyczne
Jeśli w ośrodku nie ma tego rodzaju elementów wyposażenia, warto zabrać ze sobą również łóżeczko turystyczne. Będzie stanowić bezpieczne miejsce do wypoczynku dla malucha po dniu pełnym wrażeń. Jeśli w domu niemowlę śpi z rodzicami i tak też ma wyglądać jego wypoczynek na wakacjach, można pominąć ten element wyposażenia. Dobrze jest jednak upewnić się wcześniej, czy łóżko w pokoju będzie na tyle duże, by maluch swobodnie zmieścił się pomiędzy mamą i tatą.
6. Apteczka
Wyjeżdżając z dzieckiem, które jest zdrowe, niestety nigdy nie można mieć pewności, że coś nie wydarzy się podczas wycieczki. Aby oszczędzić sobie nerwowego poszukiwania otwartej apteki – należy zabrać ze sobą najbardziej podstawowe środki, których na co dzień używamy do opieki nad dzieckiem. Wśród nich znajdują się preparaty przeciwgorączkowe, środki na ząbkowanie, woda utleniona (lub inny preparat odkażający naskórek), sól fizjologiczna lub woda morska, środek na biegunkę lub wymioty, termometr oraz przyrząd do odciągania wydzieliny z nosa, który standardowo używany jest w domu.
W razie wyjazdu na znaczne odległości (nie tylko za granicę, ale również kilkaset kilometrów od domu) – warto mieć ze sobą także książeczkę zdrowia dziecka, by w razie czego móc pokazać lekarzowi, jakie szczepienia maluch ma już za sobą.
7. Zabawki
W razie niepogody lub innej, kryzysowej sytuacji – warto zabrać ze sobą także kilka lubianych przez dziecko zabawek. Nad morze czy jezioro dla starszego niemowlęcia można zabrać zestaw do piasku, a dla młodszych dzieci – wystarczające będą ich codzienne zabawki, np. mata edukacyjna czy szeleszczące maskotki.