Tutaj jesteś

Zapalenie krtani u dzieci – objawy i leczenie

14 grudnia 2021 Dziecko Zapalenie krtani u dzieci

Zapalenie krtani u dzieci jest chorobą, która lubi nawracać i uprzykrzać życie maluchom i ich rodzicom. Nieleczona, może mieć poważne konsekwencje dla małego pacjenta. Wszystko, co musisz wiedzieć o zapaleniu krtani i tchawicy u dzieci, znajdziesz w naszym artykule! 

Zapalenie krtani – przyczyny

Zapalenie krtani u dzieci jest wywoływane przez wirusy. Czasami jednak może być konsekwencją niedoleczonego przeziębienia lub zakażenia bakteryjnego. Infekcji sprzyja ciepłe i suche powietrze – takie na przykład jak w mieszkaniach, intensywnie ogrzewanych zimą. Choroba może również pojawić się w wyniku takich czynników, jak dym tytoniowy lub zanieczyszczone powietrze. 

Zapalenie krtani u dzieci

Zapalenie krtani u niemowlaka – objawy

Zapalenie krtani u dzieci objawia się poprzez:

  • chrypkę, 
  • szorstki głos,
  • tzw. szczekający kaszel,
  • świst krtaniowy – wysoki dźwięk, słyszalny podczas oddychania
  • lekką duszność,
  • ewentualnie może pojawić się gorączka.

Zobacz też: Jak objawia się cytomegalia u noworodka?

Ostre zapalenie krtani u dziecka – jak zapobiegać?

  • Pilnować, żeby pomieszczenia, w których przebywa dziecko, były często wietrzone. Można również zainwestować w nawilżacz powietrza,
  • Unikać palenia papierosów przy dziecku i ograniczyć jego przebywanie w pobliżu dymu tytoniowego,
  • Wyeliminować z otoczenia dziecka czynniki mogące mieć drażniący wpływ na ostre zapalenie krtani u dziecka – na przykład: kurz.
  • Warto też zainwestować w inhalator, który jest bardziej przyjazny dzieciom, niż domięśniowe zastrzyki. 

Co na zapalenie krtani u dziecka?

Najczęściej zapalenie krtani u dziecka ma łagodny przebieg, co nie znaczy, że można go zbagatelizować. Leczenie zapalenia krtani jest objawowe – lekarz może przepisać preparaty przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe lub przeciwzapalne. W niektórych przypadkach może być potrzebna antybiotykoterapia. Dzieci w okresie choroby powinny dużo pić – ulgę może przynieść chociażby herbata z cytryną i miodem. Pomocne mogą być również domowe sposoby, takie jak inhalacje z użyciem soli fizjologicznej albo syropy, na przykład z imbiru, tymianku albo z goździków.

Zapalenie krtani u dzieci

Zapalenie tchawicy u niemowlaka

Zapalenie tchawicy u niemowlaka może być pozostałością po zapaleniu krtani. Dzieci o wiele częściej niż dorośli narażone są na obrzęk tchawicy – wynika to z jej odmiennej budowy u osób w różnym wieku. Obrzęk tchawicy stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia małych pacjentów, dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Leczenie obejmuje stosowanie leków zbijających gorączkę, przeciwzapalnych i ułatwiających odkrztuszanie, inhalacje oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Istotne jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko – 18-20 stopni. Jeżeli zapalenie krtani u dzieci ma podłoże bakteryjne, konieczna może być antybiotykoterapia. W rzadkich przypadkach konieczne jest zastosowanie sterydów, a w skrajnych – intubacja pacjenta. Najczęściej jednak choroba przebiega w łagodny sposób.

Zobacz też: Jak przebiega leczenie astmy u dziecka?

Pacifier

Redakcja klubkangura.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?