Tutaj jesteś

Co podawać dziecku na śniadanie, na obiad a co na kolację dla dziecka?

19 lutego 2022 Dziecko co na kolacje dla dziecka

Niektóre dzieci nie lubią warzyw, inne chciałyby jeść codziennie spaghetti. Rodzice chcą dla swoich pociech tego, co jest najlepsze i najzdrowsze — szczególnie jeśli chodzi o jedzenie. Jak sprawić, by codzienne kulinarne życie dzieci było zdrowsze. Co podawać dziecku na śniadanie, na obiad a co na kolację dla dziecka? Jak przekonać malucha, żeby jadł warzywa i owoce?

Głód jest najlepszym kucharzem

Jeśli chodzi o warzywa, za którymi często dzieci nie przepadają, sprawdza się powiedzenie „głód jest najlepszym kucharzem”. Przykładowo, jeśli jarzyny zostaną podane przed daniem głównym, istnieje większa szansa, że maluchy nią nie wzgardzą. Warto wypróbować różne warianty sałatek, aby dowiedzieć się, co najbardziej lubią pociechy.

Ukryte warzywa

Jeśli dzieci absolutnie nie lubią owoców lub warzyw, pomocne może być ukrywanie ich we wszelkiego rodzaju potrawach. W ten sposób dzieci pośrednio przyzwyczajają się do smaku różnych rodzajów owoców i warzyw. Można zmieszać bardzo drobno startą marchewkę i seler z mięsem mielonym lub zapiekanką. Sprawdzają się też zupy krem lub purée — wszystkie potrawy, które pozwalają uniknąć dużych kawałków warzyw. Ciasta można uszlachetnić drobno startymi jabłkami, dynią lub cukinią, aby dziecięce menu było bardziej różnorodne.

Zachęcaj do degustacji

Ci, którzy spożywają różnorodne produkty spożywcze, lubią różnorodne warzywa i lubią próbować nowych potraw, są mniej podatni na niedobory składników odżywczych. Każda żywność zawiera inne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jeśli więc spożywasz dużo różnych pokarmów, otrzymasz wszystkie potrzebne organizmowi substancje. Jest to szczególnie ważne w dzieciństwie. Każdy, kto próbuje różnych pokarmów jako dziecko, zwiększa szansę na późniejsze włączenie rozmaitych składników do swojej diety. Warto zachęcać dzieci do próbowania nowych potraw, warzyw lub owoców. Surowe jedzenie zwykle wzbudza większe zainteresowanie niż gotowane, więc warto serwować maluchom sałatki owocowe i jarzyny w różnej postaci.

Rodzice — najlepszy wzorzec do naśladowania

Rodzice są dla dzieci najlepszym wzorem do naśladowania – przynajmniej w dzieciństwie. Jeśli więc rodzice zdrowo się odżywiają, lubią przygotowywać świeże i zdrowe posiłki i przekąski, są inspiracją dla dzieci. Ciągłe napominanie maluchów, aby spożywały więcej zdrowej żywności, jest mniej skuteczne niż dobry przykład.

Owoce i warzywa na co dzień

Owoce i warzywa powinny mieć stałe miejsce w codziennym menu. To sprawia, że są czymś oczywistym, a receptory smaku przyzwyczajają się do nich. Nie oznacza to, że dzieci powinny wszystko jeść z chęcią. My dorośli też nie zawsze wszystko lubimy.

Pacifier

Redakcja klubkangura.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?