Tutaj jesteś

Czy bezsenność w ciąży powinna niepokoić?

19 lutego 2022 Dziecko bezsenność w ciąży


Bezsenność w ciąży dotyka wielu kobiet. Szacuje się, że więcej niż połowa przyszłych matek cierpi na zaburzenia snu. Większość z nich ma łagodny charakter i poza tym, że budzą dodatkowy niepokój u kobiety spodziewającej się dziecka, nie są niczym złym.

Przyczyny kłopotów ze snem na początku ciąży

W pierwszym trymestrze ciąży w organizmie następuje sporo zmian hormonalnych i to w dużej mierze one odpowiadają za ciążową bezsenność. Zmieniający się poziom estrogenu i progesteronu mogą zaburzyć dobowy rytm snu, powodując nieodpartą chęć drzemania w ciągu dnia, np. po posiłku, a w konsekwencji kłopoty ze snem w nocy.

Przyczyną bezsenności w ciąży może być również częste oddawanie moczu, co wiąże się ze zmianą pracy nerek i niegroźnymi infekcjami układu moczowego.

Wiele kobiet odczuwa również strach i niepokój w związku z nową sytuacją. To powoduje, że się stresują i nie mogą zasnąć.

Sytuacja uspokaja się w drugim trymestrze. Pod każdym względem to najspokojniejszy okres ciąży. Mijają dolegliwości związane z układem pokarmowym (zgaga, nudności) a brzuch jest jeszcze niewielki, więc nie przeszkadza w poruszaniu się ani nie powoduje bólu kręgosłupa.

Bezsenność w zaawansowanej ciąży

Trzeci trymestr ponownie przynieść może lęk. Tym razem wiąże się on bezpośrednio z porodem. Nawet kobiety w kolejnej ciąży odczuwają strach przed rozwiązaniem i to staje się przyczyną bezsenności a nawet koszmarów nocnych.

Ostatnie tygodnie ciąży to także dolegliwości ze strony kręgosłupa. Brzuch jest wtedy dość duży, zmienia się środek ciężkości – to wszystko może powodować bóle pleców.

Wiele kobiet w zaawansowanej ciąży cierpi też na skurcze łydek, zespół niespokojnych nóg lub zespół Rotha. Te dolegliwości pojawiają się najczęściej wieczorem i w nocy, zwłaszcza po ciężkim dniu i nie pozwalają spokojnie zasnąć.

Zdarza się, że intensywne ruchy dziecka nie pozwalają zasnąć lub wybudzają ze snu. Przyczyna tego jest dość prozaiczna: jeśli przyszła mama dłużej pozostaje w bezruchu, dziecko przestaje się kołysać w brzuchu, więc się uaktywnia. Wiele mam mam mówi, że czas największej aktywności ich dzieci z czasów ciąży przypadał właśnie na godziny późnowieczorne.

Jak radzić sobie z bezsennością w ciąży?

Aby zminimalizować problemy ze snem w czasie ciąży najlepiej wprowadzić kilka zmian w sposobie odżywiania. Posiłki powinny być nieduże i lekkie. Zasada jest dość prosta: lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje. Należy również zrezygnować z kofeiny i słodkich napojów oraz owoców, szczególnie po godzinie 17.

Warto też sprawdzić, czy nie pomogą wieczorne rytuały: dłuższa kąpiel, czytanie, spacer, relaksująca muzyka. Na pewno wskazane jest wywietrzyć sypialnię i utrzymywać niższą temperaturę. To pomoże pokonać bezsenność nie tylko w ciąży.

W żadnym wypadku nie wolno pić ziół ani stosować leków, które ułatwiają zasypianie. Każde tego typu działanie należy skonsultować z lekarzem. Jeśli bezsenność będzie dokuczliwa, ginekolog może zlecić branie lekarstw, które pomogą się wyciszyć.

Pacifier

Redakcja klubkangura.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?