Tutaj jesteś

Opieka nad noworodkiem – o czym należy pamiętać?

8 czerwca 2021 Lifestyle opieka nad noworodkiem

Powrót do domu z nowo narodzonym dzieckiem to dla rodziców ogromna radość, ale również dość spora obawa. Czy podołają opiece nad maleństwem tak, by czuło się ono komfortowo? Poniżej zebraliśmy najistotniejsze informacje na temat opieki nad dzieckiem w pierwszych tygodniach jego życia.

Kiedy maluch wróci do domu?

Noworodek zazwyczaj wraca z mamą do domu w trzeciej lub czwartej dobie życia. Jeśli u maleństwa wystąpiła żółtaczka lub jakiekolwiek inne nieprawidłowości – lekarz może zdecydować o pozostawieniu mamy i dziecka na dłużej w szpitalu. Standardowo jednak, rodzina może cieszyć się obecnością małego skarba już w okolicach czwartego dnia jego życia.

Karmienie maluszka

Opieka nad noworodkiem to głównie zaspokajanie jego podstawowych potrzeb, bowiem taki maluszek bardzo dużo śpi. Jednak uwaga – potrzebami dziecka są nie tylko pełny brzuszek, sen i czysta pieluszka: noworodek bardzo często potrzebuje również ukojenia w ramionach rodzica i jest to w pełni naturalne. Zobacz także: https://klubkangura.com.pl/jak-odpieluchowac-dziecko/.

noworodek pielęgnacja

Noworodek karmiony piersią może spędzać nawet kilka godzin dziennie przy mamie i może żywo protestować na próby odłożenia go. Nie ma w tym nic złego: przede wszystkim dla malucha pierś to nie tylko pożywienie, ale również zaspokojenie potrzeby bliskości. Maleństwa karmione mlekiem modyfikowanym również mogą poszukiwać towarzystwa mamy, tyle że nie będą domagać się piersi, a na przykład kangurowania.

Czym jest smółka?

W pierwszych dniach życia maluszka zapewne wydali on z siebie smółkę, która może przyprawić niejednego rodzica o lekkie przerażenie. Jest to kleisty stolec w czarnym kolorze. W kolejnych dniach kupki malucha mogą przybrać nieco jaśniejszą lub wręcz zielonkawą barwę.

Oprócz pierwszej kupki, w ciągu około doby od narodzin maluch powinien również zmoczyć co najmniej jedną pieluszkę. Będzie to kwestia, na którą szczególną uwagę zwrócą położne w szpitalu, jednak również mama i tata powinni być czujni. Brak mikcji w pierwszej dobie życia może świadczyć o poważnych chorobach i powinien być natychmiast zgłoszony lekarzowi.

Co z kąpielą?

Opieka nad dzieckiem w pierwszych dniach jego życia nie jest na szczęście mocno wymagająca. Jedną z czynności, które mogą okazać się nieco stresujące dla rodzica, jest kąpiel. Wiele młodych mam i tatusiów obawia się, że maluch wyślizgnie im się podczas mycia lub że woda będzie miała nieodpowiednią temperaturę.

Aby ułatwić sobie pierwsze kąpiele, można owinąć maluszka tetrową lub bambusową pieluszką podczas wkładania go do wody i przy wyjmowaniu. Podczas samego mycia – niech pieluszka po prostu znajduje się pod dzieckiem w wodzie. To może być znaczne ułatwienie dla rodzica, ale również dla samego dziecka, dla którego kontakt z wodą może być zaskoczeniem. Aby uprzyjemnić kąpiel noworodka i nie wystraszyć go – należy wkładać dziecko do wody nie zaczynając od plecków, ale od boku. Jeśli zamoczymy najpierw dłoń i stopę maluszka, będzie on wiedział, czego się spodziewać i z większym spokojem przyjmie wodę wokół siebie.

Aby dobrać odpowiednią temperaturę wody, można skorzystać ze specjalnego termometru do wanienki lub… własnego nadgarstka. W tym drugim przypadku wystarczy zamoczyć dłoń w wodzie: jeśli nie będzie ona zbyt chłodna lub za ciepła na nadgarstku, powinna również odpowiadać dziecku.

Kikut pępowiny – jak pielęgnować?

opieka nad noworodkiem

W pierwszych dniach lub tygodniach życia dziecka, na jego brzuszku będzie znajdował się pociemniały kikut pępowiny. Odpowiednia pielęgnacja tego miejsca zapobiegnie jakimkolwiek komplikacjom. Co należy zrobić?

Na szczęście, kikut ma się najlepiej, gdy… zostawi się go w spokoju. Podczas kąpieli należy unikać nadmiernego moczenia tego miejsca, a gdy do niego dojdzie – dokładnie osuszyć to miejsca, na przykład patyczkiem higienicznym dla niemowląt. Można również raz czy dwa razy dziennie popsikać to miejsce octeniseptem, który przyspieszy wysuszanie kikuta. Nie można jednak przesadzać: jedna do dwóch aplikacji w zupełności wystarczą, a nadmierne stosowanie tego preparatu przyniesie odwrotny efekt.

Dodatkowo, warto pamiętać o wywijaniu pieluszki tak, by nie zahaczała o kikut i nakładać maluchowi luźne ubranka, które również nie będą powodować podrażnień tego miejsca. Zazwyczaj wysuszony kikut odpada sam w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od porodu.

Jak uzyskać pomoc?

Jeśli istnieją jakiekolwiek inne kwestie, które budzą wątpliwości rodziców – warto pamiętać, że nowo narodzonym dzieciom przysługują wizyty położnej środowiskowej. Jest to osoba, której zadaniem nie jest ocena porządku w domu, ilości zakupionych ubranek czy umiejscowienia łóżeczka – położna ma pomóc młodym rodzicom w jak najlepszym opiekowaniu się dzieckiem. Dlatego nie należy obawiać się jej wizyt, a wręcz przeciwnie – korzystać z nich i czerpać wiedzę.

Pacifier

Redakcja klubkangura.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?