klubkangura.com.pl

klubkangura.pl – dziecko, rodzina, parenting

DzieckoLifestyle

Jak odpieluchować dziecko?

Jak odpieluchować dziecko?

Posiadanie dzieci to bardzo duży obowiązek, jednak to także ważna misja w naszym życiu. W tym przypadku powinniśmy w szczególności zwracać dużą uwagę na każdy ich etap życia, ponieważ małe dziecko zmienia się nawet co miesiąc. Można to zauważyć w przypadku niemowląt, ale także nawet dzieci kilkuletnich. Jednym z najbardziej wymagających spraw, którym musimy poświęcić uwagę, jest na pewno odstawienie dziecka od pieluch. W jaki sposób możemy nauczyć dziecko załatwiać się samodzielnie i czy jest jakaś szybka metoda na to, aby w końcu pozbyć się pieluch?

Odpieluchowanie dziecka nie jest wcale takie proste

dziecko pielucha

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tak zwane odpieluchowanie dziecka nie jest czynnością prostą. Jeżeli nasz maluch przyzwyczai się do jakiejś czynności, jest to bardzo istotne aby systematycznie uczyć go nowych rzeczy. Z dnia na dzień na pewno nie nauczy się załatwiać na nocnik, ponieważ nie jest to łatwe. Dużą rolę w tym przypadku odgrywa przyzwyczajenie, a także wygoda dziecka. Na pewno znacznie łatwiej załatwić się w pieluchę, niż przykładowo wołać mamę lub samodzielnie usiąść na nocnik.

Jednak nie powinniśmy się do tego zniechęcać, a jedynie na początku zachęcać naszych podopiecznych, aby załatwiali się właśnie w ten sposób. Aby skutecznie odpieluchować dziecko, powinniśmy przede wszystkim znaleźć na to odpowiedni czas. Może okazać się, że nasz maluch jest po prostu jeszcze na to za mały lub też może osiągnąć wymagany wiek, ale nie będzie gotowy. Kiedy jest na to najlepszy moment?

Każde dziecko rozwija się inaczej

Nie powinniśmy zapominać o tym, że tak naprawdę każde dziecko może rozwijać się w innym tempie i nie warto zdecydować się na odpieluchowanie w przypadku, gdy nasze dziecko przekroczy już magiczną granicę odpowiedniego wieku. Czasem może okazać się, że w stosunku do pozostałych rówieśników nie będzie rozwijało się tak szybko i tym samym odpieluchowanie powinno poczekać. Powinien to być naturalny proces, który dziecko zaakceptuje. W przypadku gdy spotkamy jego duży opór, nie powinniśmy namawiać go na siłę. Jest to bardzo złe, ponieważ dziecko nie tylko nie będzie godziło się na sadzanie na nocnik, ale gdy zmusimy go do tego, może się bardzo zniechęcić i tym samym w przyszłości będzie nam jeszcze trudniej go do tego namówić.

Jak odpieluchować dziecko?

Jeżeli mniej więcej wiemy już, kiedy nadejdzie odpowiedni moment aby odpieluchować nasze dziecko, powinniśmy dokładnie wiedzieć w jaki sposób możemy to zrobić. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na fakt, aby pokazać dziecku dlaczego jest takie ważne oraz na czym polega fizjologia człowieka. Najczęściej czas na odpieluchowanie przypada na drugi do czwartego roku życia. Jednak jak już wcześniej wspomniano, każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Oczywiście istotna jest w tym przypadku gotowość emocjonalna, jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, że ważna jest także fizjologia. Nasze dziecko powinno mieć odpowiednio pojemny pęcherz, aby móc zdecydować się na taki krok jakim jest odpieluchowanie.

odpieluchowanie dziecka

Warto na początku porozmawiać z naszym dzieckiem oraz wyjaśnić mu, na czym polega toaleta. Należy dokładnie wytłumaczyć dziecku w jaki sposób się załatwiać oraz dlaczego jest to tak ważne, aby już nie wykorzystywać do tego pieluchy. Bardzo dużym wyzwaniem dla wielu rodziców jest między innymi odpieluchowanie dziecka w nocy. Warto w tym przypadku zmniejszyć ilość płynów wypijanych przez dziecko przed snem, jak również pilnować, aby tuż przed zaśnięciem dziecko również nic nie piło. Jest to bardzo istotne, ponieważ pomoże przespać dziecku noc i dzięki temu wyeliminujemy potrzebę załatwiania się. Warto postawić na wszelki wypadek przy łóżku nocnik. Wieczorem możemy naszemu dziecku pomóc usiąść na nocnik i powtarzać tą czynność każdego wieczoru, aby się do tego przyzwyczaiło. Dzięki temu być może już samodzielnie nauczy się, w jaki sposób z niego korzystać. Nawet gdy odpieluchowanie skończy się niepowodzeniem, nie powinniśmy krzyczeć na nasze dziecko. Warto dać mu poczucie, że nie wszystko się udaje, ale w końcu dojdzie do wprawy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *