Tutaj jesteś

Pomoc z zewnątrz przy wystąpieniu komplikacji podczas porodu

8 czerwca 2021 Dziecko vacuum poród

Zwykle nie ma większych problemów i kobiecie udaje się urodzić dziecko własnymi siłami. Niestety czasem mogą pojawić się mniejsze lub większe komplikacje. Zdarza się tak, że czuć już główkę dziecka, ale poród staje w miejscu, a czas biegnie dalej i wszyscy zaczynają się denerwować. W takich sytuacjach niezwykle pomocny może być próżnociąg położniczy, po który sięga się w celu przyspieszenia porodu. Jeżeli nie ma możliwości na to, aby dziecko samoczynnie przyszło na świat podczas parcia, to potrzebna będzie pomoc z zewnątrz. Pora dowiedzieć się więcej na temat porodu vacuum, na czym polega i czy trzeba martwić się negatywnymi skutkami ubocznymi.

Czym jest poród vacuum? Co warto wiedzieć na temat tej metody?

Komplikacje podczas porodu się zdarzają, trzeba zawsze być na nie przygotowanym. Na szczęście obecnie śmiertelność podczas porodu jest niewielka, do dyspozycji są doświadczeni i wykształceni lekarze, położne, szereg rozmaitych leków, akcesoriów i sprzętów. W przypadku przedłużającego się porodu, gdy dziecko nie jest w stanie samodzielnie przyjść na świat, można zdecydować się na cesarskie cięcie, użycie kleszczów lub próżnociąg położniczego. Poród vacuum ma na celu jak najszybsze wyciągnięcie dziecka, które utkwiło z jakiś powodów w drogach rodnych. Na urządzenie to składa się pompka wytwarzająca podciśnienie i gumowy przewód z przyssawką. Cięcie cesarskie należy traktować jako ostateczność, gdy nie ma już innej możliwości. Często wystarczające będzie zastosowanie właśnie próżnociągu położniczego, który mocuje się do głowy dziecka, aby można było w bezpieczny sposób przeciągnąć je przez kanał rodny. Nie oznacza to, że dziecko zostanie wyrwane z macicy, poród vacuum jest wsparciem dla rodzącej, przeciwdziała cofaniu się główki dziecka między kolejnymi skurczami. Próżnociąg ma za zadanie przyspieszyć wydostanie się dziecka na zewnątrz podczas parcia przez kobietę. Przed porodem warto zaczerpnąć informacji ze szkoły rodzenia online.

poród

Poród vacuum jest stosunkowo bezpieczną metodą, ryzyko wystąpienia urazów głowy dziecka nie jest wysokie, szczególnie jeśli zabieg zostanie przeprowadzony przez doświadczonego lekarza. Najskuteczniejszy jest próżnociąg wykonany ze sztywnego plastiku. Używa się też modeli z głowicą wykonaną z metalu, którego zaletą jest mała podatność na zsuwanie się, ale niestety powoduje większe obtarcia na głowie dziecka. O wyborze rodzaju próżnociągu położniczego zawsze decyduje lekarz w oparciu o przebieg porodu, poziom skomplikowania, ułożenie dziecka. Jeśli poród się wydłuża, dziecko zaczyna się nadmiernie stresować, zmniejsza się pH krwi, ciężarna jest wyczerpana i nie ma sił na dalszy poród, sięga się po próżnociąg. Może okazać się niezbędny w momencie wystąpienia zagrożenia dla życia dziecka lub matki. Rodzice zawsze są informowani o możliwości wystąpienia skutków ubocznych. Poród vacuum przeprowadza się w znieczuleniu lub po podaniu środka przeciwbólowego rodzącej. Czasem konieczne jest nacięcie krocza, aby ułatwić i przyspieszyć narodziny dziecka. Istotne będzie też to, aby przyszła mama oddała mocz, miała pusty pęcherz. Zobacz więcej: https://klubkangura.com.pl/co-spakowac-do-szpitala-lista-przydatnych-przedmiotow/.

Vacuum poród a późniejsze komplikacje, czyli jakie mogą wystąpić skutki uboczne?

Jeżeli poród z użyciem próżnociągu położniczego przebiegł bez żadnych komplikacji, to nie ma powodów do obaw. Zachowanie dzieci po vacuum może być oczywiście różne, problemy zaczynają się, gdy dojdzie do jakiś uszkodzeń, co niestety się zdarza. Trzeba liczyć się z błędem medycznym, skutkami ubocznymi. Próżnociąg nie jest czymś powszechnie stosowanym podczas każdego porodu, sięga się po tę metodę w ostateczności, aby uratować życie dziecku. Zwykle decyzja o użyciu tego narzędzia zapada spontanicznie. Warto jednak pamiętać, że jest to zabieg niskiego ryzyka. Pomimo tego, że dochodzi zawsze do zmienienia kształtu głowy dziecka i obrzęku, to jednak zmiany te znikają samoczynnie w ciągu kilku dni po porodzie. Stosowanie próżnociągu położniczego jest zdecydowanie bezpieczniejszą i mniej inwazyjną metodą niż kleszczy. W przypadku porodu kleszczowego istnieje większe ryzyko wystąpienia urazów – dotyczy to zarówno dziecka, jak i matki. Można też mówić o mniejszym bólu i obciążeniu mięśni dna macicy.

poród komplikacje

Przeciwwskazaniem do użycia próżnociągu jest brak skurczów macicy i pełnego rozwarcia. Jeśli położenie dziecka jest miednicowe lub poprzeczne, również nie można zastosować tej metody, to samo dotyczy dziecka o dużej masie urodzeniowej. Przy nieprawidłowym użyciu próżnociągu mogą wystąpić różne niepożądane objawy u dziecka: bezdech, napady padaczkowe, powolność, problemy z karmieniem. Nie zawsze widoczne są od razu, ale dopiero po pewnym czasie po porodzie. Wystąpić może wiele powikłań, a jednym z nich jest krwotok podtwardówkowy, podpajęczynówkowy, mózgowy, wewnątrzkomorowy. Nierzadko pojawiają się wybroczyny i uszkodzenia skóry, otarcia.

Redakcja klubkangura.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?