Gdy pojawia się nowy członek rodziny, dom musi zostać wyposażony w liczne dodatki i akcesoria na jego przyjęcie. Mowa tu jest np. o łóżeczku, zabawkach, czy też przewijaku. Jak się jednak okazuje, równie ważnym dodatkiem do codziennej opieki jest nosidełko do noszenia dziecka. Z jakiego powodu warto je mieć, a przede wszystkim, jak się powinno je wybierać, aby było w możliwie jak największym stopniu dobrze dopasowane?
Najważniejsze zalety dobrego nosidełka dla niemowlaka
Zanim jednak przejdzie się do tego, jakimi konkretnie cechami powinno się charakteryzować dobre nosidełko dla niemowlaka, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu warto je w ogóle mieć. Innymi słowy, jakie są najważniejsze zalety nosidełka do noszenia dziecka?
Najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o posiadanie takiego nosidełka, jest to, że jest ono niezwykle wygodne. Dzięki temu, że dziecko jest cały czas w nim umieszczone, osoba je nosząca ma wolne obie dłonie. Powoduje to, że nawet zwykłe spacery z dzieckiem nabierają znacznie przyjemniejszego charakteru, dzięki czemu można się poczuć na nich o wiele swobodniej.
Nie da się również ukryć, że takie nosidełko umożliwia wejście z dzieckiem wszędzie tam, gdzie nie dałoby się wjechać z wózkiem. Warto w tym miejscu wymienić tak prozaiczną przeszkodę, jak zwykłe schody.
Oczywiście nosidełko to nie tylko zalety dla samej mamy lub taty, lecz również ogromny wpływ na samo dziecko. Jak się okazuje, przeprowadzone badania jasno wskazują, że dzieci, które noszone są w takich nosidełkach, znacznie mniej płaczą, a także są o wiele mniej grymaśne. Wiele osób twierdzi, że takie nosidełko, a konkretniej mówiąc częstszy i bliższy kontakt ze skórą rodzica, jest w stanie wytworzyć głębszą i silniejszą więź z dzieckiem.
Jakie nosidełko dla niemowlaka wybrać?
Jak zatem widać po powyższym opisie, tego typu nosidełko jest niezwykle przydatne, praktyczne, lecz również pozytywnie wpływające na relacje rodziców z dzieckiem. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób powinno się je wybierać. Czy są jakieś konkretne cechy i parametry, które przede wszystkim warto wziąć pod uwagę? Jak można się łatwo domyślić, jest ich całkiem spora ilość.
Przede wszystkim zacząć powinno się od tego, że takie nosidełko powinno być w miarę jak najprecyzyjniej dobrane do wieku dziecka. Zdecydowanie inny model powinno się stosować dla kilkumiesięcznego niemowlaka, a inny dla rocznego już dziecka.
Kolejną kluczową i absolutnie podstawową kwestią jest to, czy dziecko w takim nosidełku będzie miało możliwość swobodnego zginania kręgosłupa. Uniemożliwiać to będzie zbyt sztywne i twarde w konstrukcji nosidełko. Z drugiej jednak strony nie powinno się przesadzać z wyborem modelu zbyt luźnego, ponieważ skutkować to będzie mniejszą stabilnością, a tym samym o wiele gorszym bezpieczeństwem podczas noszenia w nim dziecka.
Kolejną podstawową sprawą jeśli chodzi o wybieranie nosidełka, jest zwrócenie uwagi na jego podtrzymujący nóżki panel. Kluczowe jest w tym wypadku to, aby było on umieszczony na odpowiedniej wysokości. Oprócz tego warto zwrócić również uwagę na to, jakiej szerokości będzie dane nosidełko. Nie może ono być ani zbyt wąskie, ponieważ skutkować to będzie zwisaniem nóżek dziecka, co oczywiście prowadzić będzie do zbyt dużego obciążenia kręgosłupa, lecz nie może być również zbyt szerokie, ponieważ to z kolei oznaczać będzie odchylanie się dziecka do tyłu.
Jaki rodzaj nosidełka wybrać?
Jeśli już powyższe podstawy zostały ustalone i wybrane, można następnie przejść do nieco poważniejszych zagadnień, jeśli chodzi o wybieranie nosidełka dla dziecka. Przede wszystkim w tym miejscu warto pamiętać o tym, aby wybrać jego odpowiedni rodzaj. Na rynku dominuje tzw. wisiadło oraz wersja z szeroką, sztywną podpórką. Czym się one charakteryzują?
Pierwsza wersja nosidełka zakładana jest pomiędzy nóżkami dziecka, dzięki czemu zwisają one swobodnie. Jest to wersja, której nie poleca się dla niemowlaków, lecz nieco już starszym dzieciom. Dla niemowlaka zdecydowanie bardziej zalecane jest drugie nosidełko, czyli to ze sztywną podpórką. Dzięki niemu dziecko jest bezpieczne i nie ma ryzyka uszkodzenia stawów.
Innego typu podziałem nosidełek jest sposób ich montażu. W tym wypadku wymienić trzeba wersję wiązaną, która przewiązywana jest przez pas biodrowy, a także model klamrowy, który zapinany jest specjalnymi klamrami w zakresie bioder. Ostatnim z modeli jest wersja hybrydowa, czyli taka, która jest połączeniem obu powyższych.
Podsumowanie
Nosidełko dla dziecka to rewelacyjny wynalazek, który z pewnością ucieszy każdego rodzica. Warto jednak dla bezpieczeństwa dziecka mądrze wybrać jego konkretny rodzaj, tak aby był to produkt zdecydowanie najlepszy na rynku.