klubkangura.com.pl

Blog tematyczny o rodzicach, dzieciach i wychowaniu

Dziecko

Pierwszy spacer z noworodkiem – jak ubrać dziecko?

Pierwszy spacer z noworodkiem – jak ubrać dziecko?

Powrót do domu z noworodkiem, pierwsze wspólne dni i doświadczenia to magiczne momenty dla młodych rodziców. Jednak wiele kwestii – zwłaszcza gdy maluszek jest pierwszym dzieckiem w domu – budzi wątpliwości rodziców. Jedną z nich jest kwestia pierwszy spacer z noworodkiem: kiedy wyjść, na ile i jak ubrać maluszka?

Pierwszy spacer z noworodkiem – ile odczekać?

Pierwszy spacer z noworodkiem nie musi być zanadto opóźniany, jeśli maluszek i mama czują się dobrze. Jeśli maluszek przyszedł na świat w cieplejszej części roku – można wyjść z nim na spacer nawet w dniu wyjścia ze szpitala. Warto jednak wziąć również pod uwagę samopoczucie młodej mamy. Jeśli nie czuje się ona na tyle dobrze, by spacerować – czynność tę może przejąć tata. W innym przypadku – niewielka dawka ruchu jest jak najbardziej wskazana po porodzie i może wręcz pomóc w oczyszczaniu macicy. Młoda mama nie powinna się jednak forsować. Kilkugodzinne wędrówki z gondolą lepiej jest odłożyć na moment, gdy organizm dojdzie do siebie.

spacer z dzieckiem

Nieco inaczej wygląda kwestia w okresie zimowym. Choć obecnie również nie zaleca się szczególnego opóźniania pierwszego spaceru maleństwa, warto wziąć pod uwagę aurę pogodową. Mrozy lub intensywne opady deszczu powinny być znakiem, że pierwszy spacer lepiej jest odłożyć nieco w czasie aż do poprawy pogody. Zamiast tego – można zastosować tzw. werandowanie, czyli po prostu wystawianie wózka na zadaszony taras czy balkon. To pozwoli maluchowi pooddychać świeżym powietrzem, a jednocześnie zapobiegnie wystawianiu dziecka na niekorzystne warunki pogodowe.

Zobacz też: O czym pamiętać, opiekując się noworodkiem?

Ile powinien trwać pierwszy spacer?

Najlepszą odpowiedzą na to pytanie jest: tyle, na ile pozwala kondycja mamy. Wielu maluchom znacznie lepiej śpi się na świeżym powietrzu. Dlatego, jeśli tylko pogoda na to pozwala – warto spacerować z dzieckiem. Należy pamiętać, żeby nie wychodzić z dzieckiem, kiedy na zewnątrz świeci mocne słońce lub panują skrajne temperatury.

W dni, gdy temperatura wynosi około 20 stopni, można pokusić się również o odpoczynek na ławce w parku lub na własnym tarasie. Noworodek prawdopodobnie zaśnie na świeżym powietrzu, a mama, gdy poczuje się zmęczona – będzie mogła usiąść i odpocząć.

Jak ubrać dziecko na spacer?

Wielu rodziców w obawie, że maluszek zmarznie, ma tendencję do ubierania dziecka zbyt grubo. Niestety, to zazwyczaj skutkuje rozdrażnionym, przegrzanym maluchem. Dziecko może łatwiej zachorować, gdy jest mocno zgrzane i wystawione na chłodne powietrze.

W przypadku maluchów, które leżą w gondoli, warto także wziąć pod uwagę, czy dziecko jest osłonięte przed wiatrem przez jej ścianki. Ogólną zasadą jest nakładanie takiemu maluszkowi jednej warstwy więcej niż sobie. Przy czym kocyk czy kołderka również liczą się za taką warstwę.

dziecko spacer

Gdy spacerujemy w okresie zimowym, maluchowi można nałożyć kombinezon zimowy i okryć dziecko lekką kołderką czy kocykiem. Latem, gdy mamy na sobie jedynie krótki rękaw – można nałożyć noworodkowi na przykład body z długim rękawkiem lub ubranko z odkrytymi rączkami. Dodatkowo okryć malucha kocykiem bambusowym.

Pierwsze spacery z dzieckiem mogą wydawać się rodzicowi dość trudne, jeśli chodzi o dobór odpowiedniej odzieży, jednak wraz z upływem czasu, czynność ta będzie stawać się coraz bardzie intuicyjna. Dobrym pomysłem może okazać się również branie pod uwagę… preferencji dziecka, o których będzie ono dawać znać głośnym krzykiem, spokojnym obserwowaniem świata czy drzemką.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wychodząc z maluchem na spacer w okresie letnim, nie wolno nakrywać gondoli kocykiem czy pieluszką. Wielu rodziców robi to, chcąc uchronić malucha przed słońcem, jednak w ten sposób tworzą we wnętrzu wózka swego rodzaju szklarnię. Temperatura rośnie, a ograniczony dostęp powietrza sprawia, że dziecku trudniej oddychać. Stosując tego rodzaju „osłonkę” podczas szczególnie upalnych dni, można wręcz doprowadzić do udaru cieplnego. Jeśli danego dnia świeci intensywne słońce, należy rozłożyć daszek w gondoli i odwrócić wózek tak, by osłaniał dziecko przed promieniami słonecznymi.

Przede wszystkim jednak – rodzic powinien cieszyć się pierwszymi spacerami z noworodkiem. Wątpliwości co do ubioru, długości spaceru i innych zagadnień są zupełnie naturalne i oznaczają, że rodzic martwi się o dziecko. Wraz z biegiem czasu przyjdzie doświadczenie i wszystko stanie się łatwiejsze.

Zobacz także: Jak wybrać idealne nosidełko dla niemowlaka?

Dodatkowo, spacerując należy uwzględnić również to, jak często maluszek je. Wraz z rozwojem dziecka, mama zapewne zacznie decydować się na coraz dłuższe spacery ze swoją pociechą. Jeśli jednak noworodek jest karmiony piersią, plan trasy powinien dać mamie możliwość szybkiego nakarmienia malucha. Dlatego dobrym wyborem będą parki, gdzie można łatwo znaleźć wolną ławkę i spokojnie dać maluszkowi się najeść. Jeśli nie ma jednak takiego w bezpośredniej okolicy – warto po prostu spacerować w pobliżu domu, by móc wrócić z maluchem jak najszybciej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.