Tutaj jesteś

Co spakować do szpitala? Lista przydatnych przedmiotów

17 maja 2021 Lifestyle co kupić dla noworodka lista

W okresie ciąży wielu przyszłych rodziców zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać ich wspólne życie z pociechą. Czy maluch będzie spokojny, czy może nie da rodzicom wytchnienia? Będzie należał do ciekawskich świata maluchów, czy może będzie preferował spokojne zabawy pod czujnym okiem mamy lub taty? Wszystko to budzi ekscytację, ale również lekki niepokój. Nim jednak nadejdzie moment, w którym rodzicom przyjdzie poznać odpowiedzi na powyższe pytania, musi nastąpić moment porodu. Co spakować do szpitala? Co przyda się dla malutkiego dziecka, a co jest zbędne w pierwszych chwilach jego życia?

Co kupić dla noworodka lista

Poniższe wyliczenie zawiera rzeczy, które warto mieć ze sobą w szpitalu już od pierwszych dni maluszka. Może okazać się, że przydatne będą również inne rzeczy, jednak te, które wskazaliśmy poniżej – muszą znaleźć się w szpitalnej torbie każdej mamy.

1. Mały rozmiar pieluszek

Choć niektóre szpitalne oddziały posiadają własne pieluszki, znacznie wygodniej dla młodej mamy jest po prostu mieć ze sobą choćby kilka sztuk pampersów. Warto wybrać rozmiar 0 lub 1 (w zależności od tego, jak duże ma urodzić się dziecko według przewidywań z USG) i zabrać ze sobą około 15-20 sztuk, gdyż niektóre maluszki mogą reagować bardzo nerwowo nawet na lekko zmoczoną pieluszkę i wówczas konieczne są częste wymiany. W razie konieczności, tata dziecka lub inna bliska osoba po prostu przyniesie więcej pieluszek.

2. Podkłady poporodowe

noworodek akcesoria

Można znaleźć je w niemalże każdej drogerii. Są przydatne zarówno podczas przewijania malucha (pozwalają uniknąć zabrudzenia szpitalnej pościeli i układania dziecka bezpośrednio na powierzchniach wspólnych), jak i dla młodej mamy – by zabezpieczyła łóżko. Po porodzie krwawienie z dróg rodnych jest dość obfite i w razie gdyby wkład poporodowy okazał się niewystarczający – wystarczy zwinąć podkład z łóżka i wymienić go na świeży.

3. Ubranka dla dziecka

Choć znakomita większość szpitali posiada własne ubranka dla dzieci, warto mieć ze sobą choćby dwa komplety. Jeden z nich to ubranka na wyjście dla maluszka, a drugi – zapasowy, w razie gdyby okazało się na przykład, że dziecko zabrudzi szpitalny zestaw. W takiej sytuacji znacznie lepiej jest ubrać noworodka we własne ubranka, zamiast wieźć rozebrane dziecko do dyżurki położnych w celu uzyskania nowego, szpitalnego kompletu. Uwaga: w takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że ubranka nałożone dziecku w trakcie pobytu w szpitalu mogą „zaginąć”. Zdarza się, że gdy położne przebiorą maluszka podczas badań, zabierają ubranka do prania i te już nie wracają. Dlatego też na szpitalny komplet odzieży warto przeznaczyć ubranka, których nie będzie szkoda w razie ich utraty.

4. Podstawowe kosmetyki

Z reguły w szpitalu nie kąpie się dzieci, a jeśli już – położne wykorzystują do tego celu wyłącznie wodę. Warto jednak, by torby do szpitala do porodu zawierały również kosmetyki do pielęgnacji okolic podpieluszkowych, a także nawilżane chusteczki. Te drugie można zastąpić specjalnymi wacikami dla niemowląt i przegotowaną wodą lub chusteczkami nasączanymi wodą bez dodatków substancji chemicznych. Zobacz kompletowanie wyprawki dla noworodka.

5. Kosmetyki dla mamy

kosmetyki dla mamy

Pakując się do szpitala, młoda mama nie powinna zapominać również o sobie. Choć okazji do długich pryszniców może nie być zbyt wiele, kobieta po porodzie poczuje się zdecydowanie lepiej, jeśli będzie miała możliwość dokładnego umycia się. Nie warto jednak zabierać ze sobą dużego opakowania żelu pod prysznic czy szamponu – w drogeriach dostępne są małe opakowania podróżne, które wystarczą w zupełności. W przypadku porodu bez komplikacji zdrowotnych u mamy lub maluszka, pobyt w szpitalu trwa nie dłużej niż 3 dni i takie nieduże buteleczki będą w pełni wystarczające, a pozwolą zadbać o higienę.

Wśród rzeczy dla młodej mamy nie może również zabraknąć sporej ilości wkładów poporodowych. Dbałość o odpowiednią higienę bezpośrednio po porodzie ma kluczowe znaczenie dla szybszego powrotu do formy. Pomoże również w zapobieganiu przykrym konsekwencjom, jak stany zapalne okolic intymnych. Dlatego należy zadbać o częstą wymianę wkładów, a w miarę możliwości – młoda mama powinna również regularnie podmywać się.

6. Przekąski i napoje dla mamy

Szpitalne wyżywienie zakłada trzy posiłki dziennie, które mogą okazać się niewystarczające dla młodej mamy po porodzie – zwłaszcza gdy karmi maluszka piersią. Warto zatem umieścić w torbie trochę przekąsek i butelkę wody, które pomogą odzyskać siły. Nie istnieje dieta mamy karmiącej, dlatego nie należy obawiać się na przykład zjedzenia kostki czekolady czy ulubionego jogurtu – należy jedynie obserwować maluszka, czy nie wystąpiła u niego reakcja alergiczna. Zobacz także: https://klubkangura.com.pl/prezenty-dla-noworodka-co-warto-przywiezc-maluchowi/.

Butelka wody okaże się szczególnie przydatna również w przypadku mam, które karmią piersią. W trakcie przystawiania maluszka u większości kobiet występuje ogromne pragnienie, które jest naturalną reakcją organizmu starającego się zadbać o optymalne nawodnienie.

Oprócz powyższych, mama powinna oczywiście zabrać ze sobą zapasowy komplet odzieży dla siebie. Przydatne mogą okazać się słuchawki i ładowarka do telefonu, a także ulubiona książka czy magazyn. Uprzyjemnią one odpoczynek, gdy maluszek będzie spokojnie drzemał.

Pacifier

Redakcja klubkangura.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?