klubkangura.com.pl

Blog tematyczny o rodzicach, dzieciach i wychowaniu

DzieckoLifestyle

Prezenty dla noworodka – co warto przywieźć maluchowi?

Prezenty dla noworodka – co warto przywieźć maluchowi?

Pojawienie się noworodka w rodzinie czy wśród najbliższych znajomych zawsze jest emocjonującym wydarzeniem dla otoczenia. Większość osób pyta, co może przydać się maluchowi, by sprawić mu powitalny prezent jednak o ile część rodziców rzeczywiście mówi wprost, co chcieliby otrzymać – inni nie mają pomysłów lub nie chcą narzucać swoim koncepcji bliskim. Jaki prezent dla noworodka warto rozważyć?

Co przyda się rodzicom?

Przed zapoznaniem się z poniższą listą, warto zapytać rodziców, co chcieliby otrzymać dla dziecka. Niektórzy mają świadomość, że bliscy chcą partycypować w radości z przyjścia na świat maleństwa i celowo nie kupują niektórych przydatnych drobiazgów, aby później poprosić o nie bliskich.

Jeśli jednak rodzice nie mają koncepcji – można zaproponować im jedno z poniższych.

1. Mata edukacyjna

prezent dla dziecka

Wbrew pozorom, malucha można układać na niej już od pierwszych dni życia. Wystarczy odpowiednia izolacja od podłoża (na przykład w postaci dywanu lub maty piankowej) i noworodek może w krótkich chwilach swojej aktywności bacznie przyglądać się zawieszkom znajdującym się bezpośrednio nad jego twarzą. Kupując matę dla maleńkiego dziecka warto poszukać modelu w odcieniach czerni, bieli i ewentualnie czerwieni. Pozostałe kolory, w szczególności pastelowe barwy – nie przykują uwagi malucha, którego wzrok jest dość słaby.

2. Karnet na sesję zdjęciową

Prezenty dla niemowlaka czy noworodka nie zawsze muszą być fizycznymi przedmiotami. Wręczając rodzicom karnet na noworodkową czy niemowlęcą sesję zdjęciową umożliwia się tworzenie wspomnień oraz cennych pamiątek. Jest to jednak dość kosztowny podarunek, dlatego może stanowić dobry pomysł na wspólny prezent od grupy przyjaciół czy najbliższej rodziny.

3. Ubranka

Niemowlęcych ubranek prawdopodobnie nie da się mieć za wiele. W początkowym okresie życia, noworodki często ulewają, tym samym brudząc swoje ubranka. Później, gdy maluch staje się bardziej ruchliwy – często ocierając się o podłogę lub przemieszczając po domu w ogóle – brudzi czy niszczy odzież. Przed zakupem warto jednak upewnić się co do rozmiaru, jaki nosi dziecko, zamiast kupować „na oko”. Zakup zbyt małych ubranek z przyczyn oczywistych okaże się nieprzydatny, a za duże – również stanowią problem dla rodziców. Przede wszystkim trzeba mieć miejsce na ich przechowywanie, a ponadto – nigdy nie ma pewności, że body (czy inny element garderoby) za duże o dwa-trzy rozmiary będzie odpowiednie względem pogody, gdy maluch do niego dorośnie. Zobacz także: Co sprezentować młodej mamie.

4. Zabawki kontrastowe

W sklepach można znaleźć szeroki wybór kontrastowych zabawek edukacyjnych, które doceni już kilkutygodniowy maluch. Szeleszczące, utrzymane w czarno-białej kolorystyce misie, książeczki czy zawieszki wzbudzą zainteresowanie malucha, a także zachęcą go do obserwowania zabawki, a w późniejszym czasie – również do sięgania po nią. Na szczęście, tego rodzaju podarunków nigdy za wiele, dlatego udając się w odwiedziny do nieco dalszych znajomych, którym urodziło się dziecko – można bez większego ryzyka sprawić im taki właśnie podarunek dla pociechy.

5. Praktyczne prezenty dla noworodka – czyli co?

prezent dla niemowlaka

Wśród prezentów, które z pewnością znajdą aprobatę rodziców, mogą znaleźć się między innymi pieluszki (tetrowe, bambusowe – do wycierania buzi czy ochrony ubrań przed ulaną treścią pokarmową), pampersy (warto upewnić się, czy maluch nie ma uczulenia na daną markę), butelki (jeśli maluch ich używa) czy smoczki.

6. Chusta

Jeśli rodzice wyrażają chęć noszenia maleństwa w chuście – ona również będzie dobrym pomysłem na podarunek. Dla niedoświadczonych w tym temacie osób lepszym rozwiązaniem może okazać się jednak umówienie z góry opłaconego spotkania z doradcą chustonoszenia wraz z możliwością zakupu chusty. Tego rodzaju prezent będzie kosztował kilkaset złotych (w zależności od dokładnej wartości dobranej chusty) i również może być dobrym pomysłem na podarunek od kilku osób.

7. Pieniądze

Młodym rodzicom zawsze przydadzą się dodatkowe środki, dlatego jeśli dziecko ma już wszystkie powyższe rzeczy – można po prostu dać mu w kopercie pieniądze. Wówczas rodzice sami zdecydują, czy odłożyć je dla maleństwa, czy może zakupić coś potrzebnego dziecku.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.