Tutaj jesteś

Bezpieczne i komfortowe noszenie niemowlaka

6 czerwca 2021 Dziecko usypianie dziecka

Wiele osób marzy o wzięciu niemowlęcia w objęcia, ale obawia się tego ze względu na jego delikatne i małe ciało. Nikt nie chce sprawić dziecku dyskomfortu, istnieje też obawa przed upadkiem. Istotne będzie wobec tego zapoznanie się z prawidłowymi technikami trzymania i noszenia niemowlaka, aby nie popełniać niepotrzebnie żadnych błędów i móc bezstresowo opiekować się swoim maluszkiem. Pierwsze dni i tygodnie są oczywiście najtrudniejsze, ale z czasem każdy nabiera wprawy, praktyka czyni mistrza. Czas zastanowić się na nad tym, jak trzymać noworodka i usypiać go.

Jak prawidłowo nosić niemowlaka, aby zapewnić mu wygodę i poczucie bezpieczeństwa?

noszenie niemowlęcia

Prawidłowa pozycja dziecka podczas noszenia go na rękach ma ogromne znaczenie, dlatego warto dowiedzieć się, jak należy robić to prawidłowo. Nikt nie chce przecież wyrządzić krzywdy maluszkowi, ale jego ciało jest bardzo delikatne i opiekunowi nietrudno o popełnienie nieświadomie jakiegoś błędu. Na szczęście można temu zaradzić, wystarczy zdobyć wiedzę z zakresu właściwego noszenia niemowlaka. Chodzi tutaj o wygodę nie tylko dziecka, ale też rodzica. W przypadku noworodków wystrzegać należy się podnoszenia ich bezpośrednio z pozycji na plecach, chyba że są już w stanie samodzielnie kontrolować głowę. Niezbyt dobrą techniką jest też łapanie dziecka pod pachy. Zasada jest taka, żeby nie wymuszać ani nie przyspieszać pionizacji. Dziecko powinno samoczynnie zacząć siadać. Wymuszona postawa, gdy ciało nie jest jeszcze na to gotowe, to prosta droga do powstawania różnych wad. Bardzo ważne będzie to, aby zawsze podtrzymywać głowę dziecka, jeśli nie jest ono w stanie robić tego samodzielnie. Można układać dziecko na swoim przedramieniu, aby przytulało się do brzucha rodzica, mając jedną rękę umieszczoną pod jego pupą. W przypadku młodych mam pozycja łokciowa jest idealnym wyborem, pozwala na utrzymanie kontaktu wzrokowego z podopiecznym i komfortowe karmienie go.

Można nosić dziecko w taki sposób, aby miało lepszy kontakt z otoczeniem. W tym celu należy ułożyć je na jednym przedramieniu, plecami do brzucha rodzica, a drugim przedramieniem podtrzymywać jego nogi. Trzymiesięczne dziecko jest już w stanie samodzielnie trzymać głowę, co ułatwia jego noszenie. Staje się też ciekawsze otaczającego je świata, dlatego warto wybrać pozycję krzesełkową. Polega na oparciu dziecka plecami o swoją klatkę piersiową, podtrzymywanie jedną ręką pod pachami, a drugą pod pupą. Można też nosić noworodka na brzuchu, czyli na żabkę. Innym rozwiązaniem będzie noszenie niemowlaka na fasolkę, czyli z podwiniętą miednicą do wewnątrz w kierunku brzucha rodzica. Dziecko warto nosić oczywiście na rękach, co zapewnia najlepszy z nim kontakt, dotyk rodzica uspokaja, działa kojąco, zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Świetną opcją jest noszenie dziecka w chuście – może być skierowane przodem do pleców lub brzucha rodzica. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku mam, które chcą być blisko dziecka i mieć wolne ręce. Jeszcze większym ułatwieniem jest noszenie dziecka w nosidełku. Pamiętać trzeba tylko o tym, aby nie robić tego przodem do świata, co ma niekorzystny wpływ na jego stawy, kręgosłup i kończyny.

Sposoby na skuteczne usypianie dziecka

Niemowlę większość czasu śpi, dlatego kluczowe będzie stworzenie mu sprzyjających warunków do wypoczynku i prawidłowego rozwoju. Zdenerwowane i przebodźcowane dziecko będzie miało problem z zaśnięciem. Istotne jest wobec tego uspokojenie go. Dziecko może być senne i jednocześnie płaczliwe ze względu na głód, mokrą pieluszkę, nadmiar wrażeń czy niezaspokojoną potrzebę bliskości. Należy zadbać o optymalną temperaturę w pomieszczeniu, przewietrzenie go, zgaszenie światła, wyciszenie hałasów, czyli wyeliminować bodźce zewnętrzne. Dzieci bardzo lubią nawyki, dlatego można opracować rytuał przed pójściem spać. Sprawdzi się przykładowy schemat: zjedzenie kolacji, kąpiel i mycie zębów, masaż, ubranie pidżamy, przytulanie, kołysanka lub czytanie bajki, pocałunek na dobranoc.

niemowle

Dzieciom będzie łatwiej zasnąć dzięki muzyce. Świetną opcją jest przykładowo pozytywka nad łóżeczkiem, oczywiście nie może wydawać ona irytujących, zbyt głośnych dźwięków. Można puścić uspokajającą muzykę z płyty lub głośnika Bluetooth lub samemu coś zaśpiewać, wystarczy nawet nucenie. Muzyka zawsze powinna być cicha i spokojna, dlatego rewelacyjnie sprawdzą się kołysanki. Muzyka klasyczna i relaksacyjna również będą świetnym wyborem. Małe dzieci zdecydowanie szybciej zasypiają, słysząc szum. Nie bez powodu tak ogromną popularnością cieszą się tak zwane szumisie, czyli maskotki z wbudowanym odtwarzaczem szumu, który aktywuje się w momencie obudzenia dziecka lub jego płaczu. Pomocne będzie też otulenie dziecka kocykiem chustą lub otulaczem. Wspaniale sprawdza się bujanie, huśtanie i kołysanie, podobnie jak ssanie.

Pacifier

Redakcja klubkangura.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?