Chyba każde dziecko przechodziło w swoim życiu różyczkę. Co warto wiedzieć o tej chorobie? Jak przebiega różyczka u dzieci? Jak się ją leczy? Dowiesz się z naszego artykułu!
Różyczka – przyczyny
Różyczka jest chorobą wirusową. Można się nią zarazić drogą kropelkową poprzez kontakt z osobą zakażoną, lub poprzez łożysko – w przypadku różyczki wrodzonej. Materiałem zakaźnym w przypadku różyczki są krew, kał, mocz, a także wydzielina z jamy nosowo-gardłowej.
Sprawdź: Jakie są przyczyny cytomegalii u noworodków?
Różyczka – początek choroby
Różyczka jest jedną z tych chorób, która może przebiegać bezobjawowo i tak się dzieje u połowy chorych. Natomiast do pierwszych objawów różyczki zaliczamy:
- pogorszenie samopoczucia,
- bóle głowy i mięśni,
- stan podgorączkowy,
- zapalenie spojówek,
- bolesne powiększenie węzłów chłonnych (na dzień przed wysypką).
Różyczka u dzieci – wysypka
Później pojawia się wysypka. Na tułowiu, rękach i nogach ma ona postać różowych wykwitów, a na twarzy przypomina wysypkę w trakcie odry. Wysypka mija po 2-3 dniach od pojawienia się. Zdarza się, że to właśnie charakterystyczna wysypka jest pierwszym objawem choroby u dzieci.
Różyczka u dziecka – leczenie
Choroba trwa około 2-3 tygodni – zwykle 16-18 dni. Najczęściej choroba ma przebieg łagodny i wymaga jedynie leczenia objawowego, dlatego w leczeniu stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu u chorego.
Różyczka – choroba zakaźna
Różyczka u dziecka jest chorobą wirusową zakaźną i można się nią zarazić poprzez kontakt z osobą chorą. Ale matka w okresie ciąży również może zakazić swoje dziecko wirusem różyczki. Odporność na różyczkę można nabyć na dwa sposoby – poprzez przechorowanie jej albo poprzez szczepienie. Szczepienie dziewczynek na różyczkę jest obowiązkowe od 1987 roku. W jaki sposób działa szczepionka? Szczepienie przeciwko różyczce ma za zadanie chronić pacjenta, w tym kobietę w ciąży, przed zachorowaniem. Dlatego tak ważne jest, żeby kobieta planująca mieć wkrótce dziecko, zaszczepiła się. Warto również wspomnieć, że szczepienie „włącza” mechanizmy obronne organizmu. Dodatkowo, zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań po przechorowaniu różyczki.
Różyczka u dziecka – powikłania
Powikłania po różyczce występują rzadko. Jednak, jeżeli już występują, są to:
- zapalenie stawów,
- zapalenie spojówek,
- obniżenie liczby płytek krwi.
Różyczka prenatalna
Różyczka u kobiet w ciąży jest bardzo niebezpieczna dla dziecka. Największe zagrożenie występuje w pierwszym trymestrze ciąży. Różyczka u matki w okresie ciąży obejmuje takie zaburzenia, jak:
- głuchotę,
- wady mózgu,
- oczu,
- serca,
- upośledzenie rozwoju psychoruchowego.
U dzieci z tzw. zespołem Gregga, czyli różyczką wrodzoną mogą wystąpić takie choroby, jak:
- schorzenia wątroby,
- płuc,
- nerek,
- wysypka skórna,
- wady narządów płciowych,
- patologie kostne, prowadzące między innymi do deformacji kończyn,
- zaburzenia neurologiczne: zapalenia naczyń mózgowych, zapalenie opon mózgowych, zwiększone ryzyko zachorowania na schizofrenię i wystąpienia autyzmu,
- zapalenie mózgu, wątroby i nerek.
Zobacz: Jak przebiega rozwój dziecka na różnych etapach życia?