klubkangura.com.pl

klubkangura.pl – dziecko, rodzina, parenting

DzieckoRodzice

Jak pomóc dziecku w nauce?

Jak pomóc dziecku w nauce?

W przypadku dzieci najlepszym rozwiązaniem jest nauka poprzez zabawę, ale w szkole często liczą się tylko dobre wyniki, trzeba być poważnym, wypełniać należycie obowiązki ucznia. Obecnie stosowany system nauczania niestety w większości przypadków zabija kreatywność u dziecka, jego naturalną ciekawość świata, wręcz zniechęca go do nauki. Ciągłe wymagania, presja, konkurowanie i bycie porównywanym stanowi kolejne utrudnienia. Niektóre dzieci nie lubią chodzić do szkoły, maja problemy z nauką, przynoszą słabe oceny, co frustruje obie strony. Warto zastanowić się nad tym, jak pomóc dziecku w nauce.

Skąd te niepowodzenia w nauce?

Niektóre dzieci uwielbiają chodzić do szkoły i uczyć się, chłoną wiedzę jak przysłowiowa gąbka, są wręcz żądne nowych informacji i świetnie się przy tym bawią. Niestety są też podopieczni mający problemy w nauce, potrzebujący pomocy rodzica przy odrabianiu lekcji. Szkolne niepowodzenia są powodem do frustracji w przypadku obu stron – dziecka i rodzica. Bardzo ważne jest to, aby wspierać dziecko, nie krzyczeć na niego ani nie karać. Trzeba znaleźć źródło problemu i wyeliminować czynniki odpowiadające za trudności w nauce. Zdarza się, że dziecko jest leniwe i po prostu nie ma ochoty na naukę, ani odrabianie lekcji. Inną przyczyną problemów w szkole są przeciętne zdolności intelektualne, każde dziecko rozwija się w sowim tempie i niektóre mogą nie nadążać za rówieśnikami.

dziecko nauka

Gorsze oceny mogą wynikać z problemów w nauce na skutek niesprzyjających warunków. Istotne będzie to, aby zacząć od rozmowy z dzieckiem, oczywiście na spokojnie, ale rzeczowo. Wypytać powinno się także nauczyciela, bo to on ma styczność z dzieckiem w szkole. W przypadku dziecka bardzo ważne jest to, aby było zmotywowane do nauki, dobrze zorganizowane i skoncentrowane. Trzeba wzbudzać w nim ciekawość, bo trudno zajmować się czymś, co jest po prostu mało interesujące. Nauka poprzez zabawę to najlepsze rozwiązanie. Trzeba też pokazać dziecku, że warto się uczyć. Należy go przekonać, że wiedza jest nie tylko potrzebna, ale wręcz niezbędna do życia. Nie wystarczy powiedzieć, że należy coś robić, ale wyjaśnić, dlaczego, jakie płyną z tego korzyści.

Skuteczne sposoby na efektywniejszą i przyjemniejszą naukę

Umysł młodego człowieka jest bardzo otwarty, chłonny, trzeba tylko dobrze to wykorzystać i zachęcić do nauki. Można ją przyspieszyć za pomocą ćwiczenia pamięci. Skutecznym sposobem będzie wdrożenie mnemotechnik, dzięki którym dziecko uczy się szybciej, łatwiej przyswaja i odtwarza nowe informacje. Świetnie sprawdza się zapamiętywanie słów poprzez kojarzenie ich z czymś dobrze już znanym. Można też wymyślać piosenki z nowo poznanych słów do ulubionych melodii. Okazuje się, że dziecku zdecydowanie łatwiej nauczyć się czegoś poprzez rytm i muzykę. W poznawaniu nowych słów, szczególnie podczas uczenia się języka obecnego, bardzo pomagają fiszki. Ciągłe powtarzanie czegoś jest mało efektywną metodą, łatwo o znużenie i zniechęcenie. Wystarczy stworzyć zestaw karteczek z obcymi słowami po jednej stronie i obrazkami po drugiej lub polskim tłumaczeniem.

nauka dziecka

W nauce pomaga również robienie notatek graficznych. Świetnie sprawdza się mapa myśli, nawet plan wypracowania można stworzyć w formie graficznej, dzięki czemu będzie łatwiej zapamiętać informacje. Uczenie się zasad gramatyki nie jest zwykle niczym przyjemnym, ale można to zmienić, jeśli zacznie się je zapisywać za pomocą obrazków. Zdecydowanie prościej będzie się czegoś nauczyć, jeśli zaangażuje się w ten proces jak najwięcej zmysłów. Warto wobec tego połączyć pisanie z mówieniem i słuchaniem. Istotne jest też pozytywne nastawienie i motywowanie dziecka do nauki. Stosowanie systemu kar i nagród nie jest dobrym pomysłem. Dziecko powinno zrozumieć, że warto się uczyć i należy robić to nie dla innych, ale dla samego siebie. Rodzic powinien rozwijać zainteresowania i talenty dziecka, mieć na uwadze jego potrzeby, preferencje i aspiracje. Trzeba też dawać dobry przykład, a nie tylko wymagać i mieć oczekiwania względem dziecka. Świetną opcją będzie wysyłanie dziecka na wycieczki, dawanie okazji do poznawania nowych ludzi, otaczania się książkami, podsuwanie mądrych filmów, uczestniczenie w różnych wydarzeniach kulturalnych. Obecnie nie brakuje ciekawych warsztatów dla dzieci, które motywują i zachęcają do nauki.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *