Tutaj jesteś

Chusty do noszenia dzieci – rodzaje i korzyści

31 stycznia 2022 Dziecko Chusty do noszenia dzieci

Widok matki, która nosi swoje dziecko w chuście, zapewne nikogo nie dziwi. Czy wiesz, dlaczego chusty do noszenia dzieci są korzystne dla relacji matki i dziecka? Albo jakie są rodzaje takich chust? Jeśli nie, to przeczytaj nasz artykuł!

Chusty do noszenia dzieci – rodzaje

Chusty do noszenia dzieci mogą być wiązane, kółkowe i tzw. “kieszonki”. 

Zobacz: Na czym polega kangurowanie?

Chusty wiązane

Długie, kilkumetrowe chusty do noszenia dzieci dają najwięcej możliwości, jeśli chodzi o ułożenie dziecka – z tyłu, z przodu, na biodrze. Można zastosować wiązania na obydwa ramiona, dzięki czemu ciężar ciała dziecka rozłoży się równomiernie na barki i plecy noszącego. Chusty wiązane mają wiele możliwości wiązań, dlatego doskonale sprawdzą się zarówno w trakcie spacerów, jak i w domowym zaciszu – zwłaszcza przy okazji ząbkowania, infekcji u niemowlęcia lub kolek. 

Chusty wiązane mogą być elastyczne i tkane. Elastyczne są wykonane z delikatnej tkaniny bawełnianej i nadają się zarówno do noszenia niemowlaków, jak i starszych dzieci. Dla osób, które jeszcze nie korzystały z chust do noszenia dzieci, to elastyczne będą dobrym, pierwszym  wyborem, bo dopasowują się do kształtu dziecka. Są łatwe do zawiązania i nie wymagają poprawiania. Dodatkowo są idealne do kangurowania wcześniaków. 

Z kolei chusty wiązane tkane są szersze i bardziej sztywne od elastycznych chust. Przez to trzeba więcej czasu poświęcić na odpowiednie ułożenie dziecka. Za to doskonale sprawdzą się przy starszych i cięższych dzieciach. Chusty wiązane tkane są wykonane z bawełnianej tkaniny o diagonalnym splocie – jest to splot, który jest lekko elastyczny po skosie materiału. 

Chusty kółkowe

Ten rodzaj chust nosi się na jednym ramieniu, co przy dłuższym noszeniu może powodować dyskomfort. Z jednej strony pas takiej chusty jest zebrany dwoma specjalnymi kółkami. Druga strona z kolei pozwala na dopasowanie chusty do osoby noszącej oraz do wygodnego ułożenia dziecka. Niemowlę nosi się z przodu, a starsze dzieci z tyłu na plecach albo na biodrze. Plusem takich chust jest to, że można w nich nosić dzieci już od pierwszych dni życia.

Chusty kieszonki

Nosi się je na jedno ramię. Nie mają możliwości regulacji, ale zarazem są najłatwiejsze w użyciu spośród wszystkich chust do noszenia. Inna chusta będzie odpowiadać tacie, a inna mamie, dlatego trzeba dopasować ją indywidualnie. Ciężar nie rozkłada się równomiernie. 

Chusty do noszenia dzieci – korzyści

Noszenie dziecka w chuście ma wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

  • lepszy rozwój emocjonalny – dziecko jest bardziej rozwinięte emocjonalnie. Czuje się bezpiecznie, szybko nabiera zaufania do rodzica,
  • mniej uporczywe kolki – noszenie w chuście zapewnia dziecku lekki masaż brzuszka i rozgrzewanie, przez co wspomagana jest praca układu trawiennego. Sprawia to, że dziecko mniej odczuwa przykre dolegliwości, 
  • łatwiejsza aklimatyzacja dla noworodków – noszenie w chuście przypomina dziecku okres pobytu w łonie matki. Dziecku łatwiej jest dostosować się do otoczenia. Dodatkowo maluch będąc w chuście, słyszy bicie serca osoby dorosłej, dzięki czemu jest spokojniejszy, 
  • lepszy rozwój psychiczny i fizyczny – dzieci noszone w chuście mniej płaczą i są spokojniejsze. Do tego mogą stale obserwować świat wokół osoby, dzięki czemu uczą się reguł i działania wielu rzeczy.

Zobacz: Bezpieczne i komfortowe noszenie niemowlaka – jak to zrobić?

Pacifier

Redakcja klubkangura.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?