Tutaj jesteś

Astma u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie

14 grudnia 2021 Dziecko Astma u dziecka

Astma dziecięca jest chorobą dróg oddechowych i może być dla naszego maluszka niezwykle kłopotliwa.  Jak przebiega astma u dziecka? Dowiecie się z naszego artykułu!

Astma u dziecka – przyczyny

Astma u dzieci może być alergiczna i niealergiczna. Ta pierwsza pojawia się w przypadku alergii na różne czynniki, na przykład na sierść zwierząt, kurz lub pyłek kwiatowy. Z kolei infekcje dróg oddechowych oraz substancje drażniące, takie jak zapachy lub zanieczyszczenia powietrza, to niealergiczne przyczyny astmy. Astma u dziecka może również wynikać z predyspozycji genetycznych. Jeżeli u rodzice dziecka są astmatykami albo stwierdzono u nich atopowe zapalenie skóry, dziecko najprawdopodobniej będzie zmagać się z astmą. Czynnikiem wpływającym na pojawienie się astmy u dziecka są również palenie papierosów przez matkę w okresie ciąży oraz fakt, że rodzice są palaczami i w domu czuć dym papierosowy. 

Sprawdź: Jakie są przyczyny poszczególnych zachowań dziecka?

Astma u dziecka

Astma u dziecka – objawy

Astma u dziecka objawia się poprzez:

  • duszności,
  • trudności w oddychaniu,
  • kaszel,
  • świszczący oddech, który stwierdza lekarz podczas badania,
  • ucisk i ból w klatce piersiowej,
  • nawracające zapalenia oskrzeli.

Czasami astma u dziecka może spowodować trudności w mówieniu oraz podwyższenie tętna i ciśnienia krwi. 

Astma dziecięca – jak leczyć

Astma u dziecka, tak samo jak ta u dorosłych, jest chorobą przewlekłą, więc występuje przez całe życie. Jednak można złagodzić jej objawy. Astma dziecięca może zostać zahamowana poprzez profilaktykę oraz odpowiednie leki. Poprzez profilaktykę należy rozumieć unikanie czynników drażniących, na przykład dymu tytoniowego lub mocno klimatyzowanych pomieszczeń. Rozpylanie silnych środków chemicznych również może zaostrzać objawy astmy. Lekarze wskazują także na zależność między występowaniem astmy a prowadzeniem przez dzieci zdrowego i aktywnego trybu życia. Oznacza to, że astma dziecięca częściej występuje u dzieci otyłych. Dlatego warto ustalić z pediatrą aktywność fizyczną dziecka i zadbać o jego zdrowe odżywianie. 

Astma u dziecka

Leki na astmę u dzieci

W przypadku astmy dużo bardziej skuteczne są leki wziewne (inhalatory) niż doustne. Te pierwsze dzielimy na β2-mimetyki i tzw.sterydy, czyli glikokortykosteroidy. β2-mimetyki mają za zadanie rozszerzyć oskrzela w przypadku wystąpienia objawów. Nie likwidują one jednak stanu zapalnego – robią to glikokortykosteroidy. 

Inhalatory dzielimy na proszkowe, ciśnieniowe i elektryczne. Najbardziej poręczne są ciśnieniowe – są niedużych rozmiarów, dlatego można mieć je ze sobą. Istotne jest jednak zsynchronizowanie wdechu z pobieraniem leku. Jeśli astmatyk wykona wdech za wcześnie lub za późno, do oskrzeli trafi za mała dawka leku, co przełoży się na mniejszą skuteczność kuracji. W przypadku inhalatorów proszkowych dawkę przygotowuje się przed inhalacją, podczas której astmatyk “zaciąga się” lekiem. Jednak, żeby pacjent mógł się zaciągnąć, musi mieć dostatecznie silne mięśnie oddechowe. Jeśli mamy do czynienia z zaawansowaną astmą, może być to nie lada trudność. Z kolei inhalatory elektryczne są nieporęczne, ale za to wygodne w użyciu – pacjent oddycha aerozolem, w którym umieszczony jest lek. 

Sprawdź: Jakie są objawy cytomegalii u dzieci?

Pacifier

Redakcja klubkangura.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?