Narodziny dziecka to początek wielkiej przygody oraz możliwości obserwowania, jak maluszek zmienia się tydzień po tygodniu. Maleńkie dzieci rozwijają się zaskakująco szybko i co i rusz zaskakują rodziców nowymi umiejętnościami. Jak wygląda rozwój dziecka tydzień po tygodniu?
Okres noworodkowy
W pierwszym miesiącu życia dziecka określa się je mianem noworodka. W czasie tych czterech kluczowych tygodni, maluszek głównie je i śpi, jednak nie oznacza to, że w jego organizmie nie zachodzą istotne zmiany. Przede wszystkim, wraz z upływem kolejnych tygodni dziecko zaczyna stopniowo wykazywać coraz większe zainteresowanie swoim otoczeniem. Choć maluszek nie widzi najlepiej, potrafi skupić wzrok między innymi na twarzy nachylającej się nad nim mamy.
W tym momencie jego życia szczególnie istotna jest bliskość i delikatny dotyk. Warto głaskać malucha, przytulać go i mówić spokojnym głosem. Jeśli dziecko jest karmione piersią – może chcieć jeść naprawdę często i długo. Nie jest to powód do zmartwienia i młoda mama powinna wyposażyć się w przekąski, a także książkę czy serial, które uprzyjemnią jej czas. Maluszek musi nauczyć się jeść, a dodatkowo – jego zapotrzebowanie na pokarm w pierwszych tygodniach życia rośnie naprawdę intensywnie i dziecko „informuje” organizm mamy o tym, że chce jeść więcej.
Dowiedz się: Jak zapobiegać cytomegalii u noworodków?
5-8 tydzień życia
Czas między piątym a ósmym tygodniem życia maluszka może przynieść szereg zmian, które będą zauważalne również dla osób, które nie widzą dziecka na co dzień. Niemowlę ułożone na brzuchu jest w stanie utrzymać główkę na takiej wysokości, by obserwować przedmioty znajdujące się bezpośrednio przed nim. Dobrym pomysłem może być ułożenie przed maluchem czarno-białej książeczki lub zabawki, na których skupi wzrok.
Dodatkowo, maluszek zaczyna wydawać dźwięki i można dostrzec jego pierwsze łzy podczas płaczu. Rodzice są w stanie dostrzec również pewne unormowanie dnia dziecka.
9-12 tydzień życia
Szkrab w tym wieku zaczyna z coraz większym zainteresowaniem obserwować otoczenie. Jak wskazuje kalendarz rozwoju dziecka, niemowlę potrafi już ekspresyjnie wyrażać swoje emocje, nie tylko podstawowe potrzeby. Maluch zaśmieje się w głos, gdy zobaczy coś, co go zaciekawi i rozpłacze się na widok przedmiotu, który je zaniepokoi.
Wraz z rosnącym zainteresowaniem światem, niemowlę może domagać się coraz częstszego noszenia, gdyż chce obserwować otoczenie z bezpiecznych ramion opiekuna.
13-16 tydzień życia
Czwarty miesiąc życia to dość intensywny rozwój maluszka. Dziecko próbuje chwytać przedmioty znajdujące się przed nim. Pierwsze próby są nieporadne, jednak niemowlę nie poddaje się i ćwicząc codziennie, opanowuje tę umiejętność w ciągu kilku tygodni.
Jako że rosnący maluch potrzebuje coraz więcej ruchu, warto mu go zapewnić. Dobrym pomysłem jest zakup maty, na której niemowlę będzie mogło swobodnie wymachiwać rączkami i nóżkami, a także trenować pierwsze obroty na boczki.
17-21 tydzień życia
Maluch jest w stanie odróżnić znane i nieznane mu twarze. To może oznaczać, że dziecko zacznie reagować płaczem na widok dawno niewidzianej cioci czy innej osoby. Nie należy zmuszać malucha do kontaktu, jeśli wyraźnie go sobie nie życzy: okres niepokoju na widok nieznanych mu osób minie i szkrab zacznie wykazywać większe zainteresowanie innymi.
22-25 tydzień życia dziecka
Maluch prawdopodobnie potrafi już obracać się z brzuszka na plecki lub w drugą stronę. Stosunkowo rzadko zdarza się, by maluch w tym wieku opanował już obydwie te umiejętności, jednak nie jest to niemożliwe. Pod koniec tego okresu można zauważyć pierwsze próby siadania – nie należy ich utrudniać, jednak sadzanie malucha opartego o poduszki i inne przedmioty również nie jest wskazane.
Od 6. miesiąca życia można powoli rozpocząć rozszerzanie jego diety. Pierwsze próby mogą nie budzić entuzjazmu malucha, jednak nie należy się zrażać i pozwalać szkrabowi próbować nowych smaków.
Zobacz więcej: https://klubkangura.com.pl/o-czym-swiadcza-poszczegolne-zachowania-dziecka/.
Drugie półrocze życia dziecka
Niemowlę w drugim półroczu swojego życia zmienia się niemalże nieustannie. Podejmuje pierwsze próby przemieszczania się – czy to pełzając, czy raczkując lub czworakując. Stara się naśladować wydawane przez rodzica dźwięki i wykazuje entuzjazm, gdy dorosły podejmuje próby naśladowania odgłosów wydawanych przez malucha. Tego typu „rozmowy” wpływają korzystnie na rozwój dziecka, a co za tym idzie – warto je prowadzić z maluszkiem.
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy dziecko zaczyna chodzić? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak nie należy przyspieszać tego procesu. Każda nowa umiejętność ruchowa prowadzi do tej najbardziej wymagającej dla dziecka czynności, czyli zmiany pozycji ciała w stosunku do podłoża.
Prawidłowo, maluch powinien rozpocząć proces chodzenia przed ukończeniem 18. miesiąca życia. Niektóre maluchy garną się do samodzielnego przemieszczania się na dwóch nogach znacznie szybciej, a inne – długo wahają się i wolą poruszać się na czworaka. Rodzic znający swoje dziecko powinien być w stanie określić, czy maluch należy do ostrożnych czy nie, a jeśli cokolwiek budzi wątpliwości – warto skonsultować kwestię z pediatrą, który (w razie konieczności) pokieruje rodziców do specjalisty.