Każde dziecko jest inne i różnie reaguje na zmiany temperatury. Rodzice najczęściej wiedzą jak ubrać swoją pociechę. Jest jednak kilka ogólnych zasad doboru ubioru do noszenia w chuście.

Na co warto zwrócić uwagę:

Ubranko nie powinno być ciasne (uwaga zwłaszcza na wąskie w udach spodenki, ciasne gumki w pasie i śpioszki ze stopkami), nie powinno mieć też guzików i suwaków, które mogą w wbijać się w ciałko dziecka.

Ważne aby ubranie było wykonane z naturalnych, miękkich tkanin.

Chustę (zwłaszcza gdy ciasno otula dziecko) traktuj jak jedną warstwę ubrania.

***

Latem:

img_4870– Nie ubieraj dziecka zbyt ciepło (w upalne dni zazwyczaj wystarczy body lub sama pieluszka), jednak zabierz do torby dodatkową koszulkę  – jeśli zdarzy się, że dziecko się spoci będziesz mieć możliwość przebrania go (lub po prostu osłony przed wiatrem).

– Jeśli masz wrażenie, że tam gdzie ciało dziecka dotyka twojego ciała nadmiernie się pocisz możesz włożyć między was tetrową pieluszkę.

– Nie spaceruj w pełnym słońcu, zadbaj o nakrycie główki (najlepsze są czapeczki z daszkiem chroniącym od słońca), zabezpiecz też te części ciała, które „wystają z chusty”. Parasole przeciwsłoneczne też dobrze spełniają swoją rolę.

– Pamiętaj, że zwykła bawełna nie chroni przed promieniowaniem UV, dlatego jeśli spacerujesz w miejscach gdzie może ono być silnie posmaruj dziecko odpowiednim kremem z filtrem także pod ubrankiem/chustą.

***

Zimą:

p1000217

– Zabezpiecz przed zimnem wyjątkowo dobrze te części ciała dziecka, które nie są schowane w chuście. Pamiętaj o ciepłej czapce chroniącej uszy, dodatkowych skarpetkach i getrach na nóżki itp.

– Jeśli zakładasz dziecku spodenki, warto wybrać takie z dłuższymi nogawkami – wtedy nawet jak się podwiną zakryją całą nóżkę.

– Jeśli nosisz dziecko pod swoją kurtką nie potrzebujesz dla niego ciepłego kombinezonu zimowego – wystarczy, że ubierzesz je tak jakbyś ubrała dziecko „pod kombinezon”. Małe dziecko zmieści się pod obszerniejszą zwykłą kurtka, możesz pomyśleć też o specjalnej kurtce dla dwojga albo o podwójnym szaliku/osłonce dla siebie i dziecka.

– Na kurtce nosimy dziecko ubrane tak jak na spacer w wózku. Nie poleca się jednak noszenia na kurtce bardzo małych dzieci – w grubych warstwach materiału trudno kontrolować ich prawidłowe ułożenie w chuście.

***

***

Wiosną/jesienią:

dsc00527

– Ubierz dziecko stosownie do pogody, traktując chustę jak dodatkową bluzę.

– Pamiętaj, że dziecko jest przytulone do ciebie, więc ogrzewasz je swoim ciałem.

– W chłodniejsze dni możecie schronić się pod praktycznym i łatwym do zrobienia polarowym poncho (zobacz jak je zrobić bez szycia)