Materiał zredagowany na podstawie faq chustoforum Kawałek szmaty, chusty i

Chusty i nosidła obciążające równomiernie oba ramiona

Idealnie nadają się na długie spacery, wyjazdy w góry, podróże z dzieckiem, z łatwością zastępują wózek. Ciężar dziecka równomiernie rozkłada się na plecach i obu ramionach noszącego.

Chusta długa wiązana

To pas materiału ok. 5 m długości i 70 cm szerokości. Daje najwięcej możliwości ułożenia dziecka – pozwala bezpiecznie nosić dziecko z przodu „brzuszkiem do brzuszka” (najmłodsze dzieci, nie trzymające stabilnie główki można nosić w pozycji kołyski lub pionowo), na biodrze i na plecach noszącego. Jest dużo sposobów wiązania chusty we wszystkich wymienionych pozycjach do wyboru, więc każdy dobierze najbardziej wygodny sposób noszenia dla siebie i swojego dziecka.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów chust długich (podział ze względu na rodzaj materiału):

chusty elastyczne z dzianiny bawełnianej – dla wcześniaków i dzieci do 10 kg wagi, do wiązania w pozycji brzuszek do brzuszka i ew. na biodrze

chusty tkane o różnych splotach: skośno-krzyżowe, żakardowe, diamentowe i inne – materiał pracuje tak, by dopasowywał się do ciała dziecka i rodzica w czasie chodzenia

chusty z tkaniny o prostym splocie – tańsze od wcześniej wymienionych chust, zazwyczaj cieńsze i bardziej przewiewne, wymagają bardzo starannego wiązania, by nie były niekomfortowe w użyciu

Chusty tkane często mają teżz inne dość nietypowe zastosowania: jako kocyk, parawan, hamak, huśtawka i co tylko nam jeszcze fantazja podpowie.

Mei Tai

mtNosidło wzorowane na tradycyjnych chińskich nosidłach; ma kształt prostokąta (tzw. panel) z wszytymi na rogach paskami. Paski naramienne są dość szerokie (od 10 cm), często z wszytym miękkim wypełnieniem w środku co zapewnia komfort noszącego. Nosidła te mogą posiadać zagłówki podtrzymujące główkę śpiącego dziecka. Zalecane jest noszenie w nim dziecka pewnie już siedzącego. Można nosić dziecko z przodu, na boku lub na plecach.

MT występują także w odmianie chustoMT – gdy pasy naramienne są szerokie i uszyte z materiału chusowego, dają możliwość szerokiego rozłożenia na ramionach, plecach i pod nogami dziecka.

Podaegi

podeg-1To nosidło wzorowane na tradycyjnych koreańskich nosidłach; ma kształt prostokąta z wszytymi w górnych rogach paskami. Zalecane jest noszenie w nim dziecka pewnie już siedzącego. Można nosić dziecko z przodu lub na plecach.

Nosidła ergonomiczne

To nosidła wzorowane na tradycyjnych azjatyckich sposobach noszenia – łatwiejsze w początkowej obsłudze niż chusta. Często zamiast wiązania zapina się je na klamry bądź rzepy, pasy naramienne zapinane są jak w plecaku bądź na krzyż. 
Zachowują fizjologiczne ułożenie stawów biodrowych dziecka. Równomiernie obciążają oba ramiona – polecane szczególnie dla osób, które z różnych powodów nie mogą wiązać chusty, a chcą zdrowo nosić dzieci. Bardzo ważne jest dobre dopasowanie nosidła do wieku, możliwości i rozmiarów dziecka, by nie wymuszać na dziecku nieprawidłowej pozycji. Warto przejrzeć różne możliwości, by wybrać to, co dla dziecka najzdrowsze i dla osoby noszącej najwygodniejsze.

Chusty i nosidła na jedno ramię

Pouch

To pas materiału o szerokości ok. 70 cm zszyty tak, że tworzy rodzaj kieszeni, aby łatwo było włożyć dziecko. Nie ma możliwości regulacji tej chusty i dlatego bardzo ważne jest idealne dopasowanie rozmiaru do noszącego rodzica. Najczęściej szyte są z bawełny, głównie stosuje się do ich wykonania flanelę, ale można też i sztruks. Po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Najwygodniej nosić w niej maleństwo w pozycji leżącej (kołyska) lub później już dziecko siedzące w pozycji na biodrze lub na plecach.

Kółkowakolkowa

To pas materiału o szerokości ok. 70 cm i różnej długości, na którego jednym z końców wszyte są dwa kółka a drugi koniec to tzw. ogon (często pięknie ozdobiony). Ogon przekłada się przez kółka, które służą do regulacji długości chusty. Dzięki temu tę samą chustę mogą nosić osoby o różnym rozmiarze. Chusty kółkowe szyte są najczęściej z tkanin bawełnianych lub lnianych, coraz częściej z materiału tkanego skośnokrzyżowo.
Chusta kółkowa zajmuje niezbyt dużo miejsca po złożeniu. Szyjąc samemu chustę kółkową należy bardzo rozważnie dobierać rodzaj kółek. Kółka powinny być odlewane i bardzo wytrzymałe – od tego zależy bezpieczeństwo naszego dziecka!!!

Najwygodniej nosić w niej maleństwo w pozycji leżącej (kołyska) lub później – już dziecko siedzące – w pozycji na biodrze lub na plecach. 

Chusta krótka wiązana

gbelvouimct7ityebxTo pas materiału o szerokości ok. 70 cm i długości 2,5-3,5 m (warto dopasować do rozmiaru osoby noszącej). Można nosić dziecko w pozycji na biodrze, brzuszkiem do brzuszka oraz na plecach. Możliwe są także wiązania: na plecach obciążające oba ramiona z węzłem pod pupą dziecka (mniej bezpieczne niż podobne z chustą długą wiązaną) i na tułowiu (wzorowane na tradycyjnych metodach noszenia w kandze, gdy ramiona są wolne od chusty).

Z chusty krótkiej wiązanej oraz dwóch kółek łatwo można zrobić chustę kółkową bez szycia.

Miękkie nosidła na jedno ramię – chusty typu kołyska, baby-bag

Wyglądem przypominają nieco torbę, często mają usztywnienie pod pleckami dziecka i troczki do ściągania brzegów nosidła. Możliwość regulacji długości nosidła jest dość ograniczona, najczęściej przy pomocy paska ze sprzączkami. Ich wadą jest często dość wąski pasek do regulacji. Nadają się do noszenia dzieci w pozycji kołyski, a następnie dziecka siedzącego w pozycji na biodrze bądź brzuszek do brzuszka. Bardzo istotne jest sprawdzenie, czy dziecko może swobodnie oddychać – w tego rodzaju nosidle łatwo o nadmierne przygięcie brody dziecka do piersi, co może być niebezpieczne.

***