W dobrze zawiązanej chuście można bezpiecznie nosić już noworodka.

Nosić można dziecko od pierwszych chwil życia. Warto spróbować nauczyć się wiązać chustę wcześniej – jeszcze przed narodzinami dziecka – wkładając naszego noworodka będziemy mieli pewność swoich ruchów.

Pozycję dziecka dobieramy do naszych umiejętności i przekonań oraz do posiadanej chusty (poczytaj więcej).

W chustach kółkowych oraz pouch można nosić dziecko w pozycji kołyski, w chuście wiązanej – elastycznej lub tkanej można nosić noworodka zarówno w pozycjach kołyskowych jak i pionowych.

Wbrew powszechnie panującemu mitowi pozycja pionowa w dobrze zawiązanej chuście jest bezpieczna dla niemowląt – należy jednak pamiętać o tym aby maluch miał zaokrąglone plecki a nóżki delikatnie odwiedzione (kolanka muszą być niewiele wyżej niż pupka). Nie wykazano dotąd żadnego negatywnego wpływu noszenia na rozwój kręgosłupa dzieci (długofalowe badania, przeprowadzone przez dr Evelin Kirkilionis na próbie 192 dzieci, porównujące dzieci noszone i nie noszone w pomocach do noszenia w okresie niemowlęctwa, nie potwierdziły związku między noszeniem niemowlęcia w pozycji pionowej a wzrostem wad postawy.

Warto poczekać z noszeniem do momentu az rodzicie poczują się gotowi na nowe doświadczenie, a na pierwsze próby wybrać czas kiedy maluch jest spokojnym wyspany, najedzony i ma czysta pieluszkę. Czasami niemowlęta (zwłaszcza większe) mogą protestować przy pierwszych próbach wkładania do chusty. Należy wtedy spokojnie poczekać , poćwiczyć wiązania na lalce lub misiu, a gdy będziemy pewni własnych ruchów – spokojnie można włożyć niemowlę do chusty. Pamiętajcie, że wasz stres udziela się dziecku – dlatego dobrze być pewnym własnych umiejętności wiązania.