Jak zobić bez szycia polarowe ponczo dla dwojga

© Magic City Slingers

za: Susie Spence (zobacz oryginalny projekt na blogu Magic City Slingers).

***

Do zrobienia praktycznego ponczo potrzebujemy około metra dobrej jakości polaru. Polar powinien być stosunkwo gruby – w cienkim frędzle mogą się wyciągać przy wiązaniu i nie trzymać prawidłowo.

1.  Wycianamy dwa prostokąty o wymiarach 75 cm na 100 cm każdy.

2.  W każdym z rogów wycinamy kwadraty o boku około 10 cm.

poncho1

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

3. Układamy jeden z prostokątów na płaskiej powierzchni, na nim kładziemy drugi, tak aby jego krótszy bok przylegał do dłuższego boku pierwszego prostokąta. Jeśli polar ma „lewą” i „prawą” stronę to pierwszy prostokąt kładziemy „prawą” stroną do dołu a drugi „prawą” stroną do góry.

poncho2

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

4. Z lewej strony, tam gdzie stykają sie dłuższy i krótszy bok wycinamy frędzle (tniemy dwie warstwy materiału na raz, żeby frędzle byly równe). Frędzle powinny mieć okołó 10cm długości i niecałe 1.5cm szerokości

5.  Związujemy frędzle (podwójnymi węzlami).

6. Na rysunku poniżej czerwona linia z lewej strony z nr 1 pokazuje już związane frędzle. Teraz należy przyłożyć obszar zaznaczony czerwoną linią z nr 2, do górnej krótszej krawędzi drugiego prostokąta (linia z nr 3 na rysunku). Wycięte kwadraty z prawych górnych rogów na obu prostokątach powinny pasować do siebie.

Następnie trzeba wyciąć frędzle i związać je  taki sposób jak poprzednio.

poncho3

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

7.  Przy otworze na szyję można wyciąć luźne fragmenty polaru, lub je zostawić – będą tworzyć coś w rodzaju kołnierza. Na pozostałych bokach wycinamy frędzle dla ozdoby.

8. Ponczo układamy tak, że jeden „szew” (nr 1 na rysunku poniżej) ze związanych frędzli znajduje się na górze, drugi na dole, dolne ozdobne frędzle stykają się a samo ponczo tworzy kwadrat.  Mniej więcej 15 cm poniżej otworu na szyję wycinamy 25-centymetrowy poziomy otwór (kreskę) na głowę dziecka (nr 2 na rysunku poniżej).

poncho41

***

***

***

***

***

***

***

***

***

***

GOTOWE!