Małgorzata Garkowska

Jak prawidłowo dociągnąć podwójne wiązanie na krzyż

Podwójne wiązanie na krzyż (koala, podwójny X) można stosować od pierwszych dni dziecka jeśli decydujemy się na noszenie w pionowej pozycji „brzuszkiem do brzuszka“. Jednak aby bezpiecznie podtrzymywał dziecko należy poodciągać chustę już po włożeniu dziecka tak, aby otulała je jak druga skóra.

1. Po włożeniu dziecka w chustę i prawidłowym ułożeniu (symetrycznie, na odpowiedniej wysokości) rozwiązujemy węzeł i utrzymując naprężenie chusty dociągamy najpierw jedną połę, potem drugą.

2. Dociągnie zaczynamy od tej poły, która jest wewnątrz

3. Nie ciągniemy za cały „ogon“ chusty, ale fragment po fragmencie na całej szerokości: łapiemy fragment, dociągamy, zbieramy w rękę trochę chusty, dociągamy, zbieramy kolejny fragment i dociągamy i tak dalej aż materiał otula dziecko dokładnie

4. Pamiętajmy, że środek każdej poły powinien wypadać na środku pleców dziecka, a reszta chusty powinna być zmarszczona po bokach. Obie poły powinny sięgać od jednego dołku podkolanowego do drugiego.

5. Ciągniemy po skosie w dół. Na koniec zawiązujemy węzeł podwójny – płaski lub przesuwny jak kto woli.

Prawidłowe ułożenie: dziecko nie odstaje jak się pochylamy, mamy wrażenie, ze na nas leży jak przyklejone, możemy je swobodnie ucałować w główkę, dziecko nie wykrzywia się na bok, plecki ma lekko zaokrąglone, nóżki ugięte pod siebie, lekko odwiedzione.