Marta Alabrudzińska

red. Maria Ryll

Czy noszenie w chuście jest bezpieczne?

TAK! W dobrze zawiązanej chuście lub nosidle miękkim noszenie dziecka jest nawet bezpieczniejsze niż na rękach, które się męczą lub odruchowo prostują, gdy łapiemy równowagę, czy podpieramy się w czasie upadku.

Kiedy chusty są bezpieczne?

Wówczas, gdy używamy ich w odpowiedni sposób – pamiętając o tym, żeby stosować się nie tylko do instrukcji wiązania, ale i do zasad bezpieczeństwa.

Bez względu na to, czy nasze dziecko znajduje się w chuście, wózku, foteliku do karmienia, wśród zabawek, w kąpieli, na przewijaku czy w jakiejkolwiek innej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za jego bezpieczeństwo.

Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa (które odnoszą się nie tylko do chust):

1. Upewnij się, że Twoje dziecko ma możliwość swobodnego oddychania. Kontroluj sytuację.

  • Główka dziecka nie powinna być przygięta do klatki piersiowej. Takie ułożenie utrudnia oddychanie.
  • Twarz dziecka nie powinna być przykryta żadnym materiałem. To utrudnia nie tylko wymianę wydychanego powietrza ale również kontrolę tego co się z dzieckiem dzieje.

2. Unikaj gwałtownego potrząsania dzieckiem – biegi, skoki, energiczne tańce z dzieckiem w chuście mogą powodować poważne uszkodzenia kręgosłupa i mózgu.

3. Nosząc dziecko unikaj czynności i powierzchni zwiększających ryzyko upadku, np. jazda na rowerze czy koniu, wspinanie się na drabinę, śliskie podłogi sklepowe czy chodniki zimą…

4. Miej świadomość chwytnych rączek Twojego dziecka. Szczególną ostrożność należy zachować podczas gotowania czy sprzątania, ale również wówczas, gdy nosisz dziecko na plecach i zwyczajnie nie widzisz, co bierze do ręki Twoje dziecko.

5. Chroń dziecko przed czynnikami atmosferycznymi, by nie doprowadzić do poparzeń, odmrożeń czy przegrzania młodego organizmu.

Tych kilka wskazówek nie wyczerpuje tematu bezpieczeństwa. Więcej informacji można znaleźć w naszej czytelni.

Pamiętaj: jesteśmy przez naturę stworzeni do bycia noszonym.
Jeśli spojrzymy na rozwój człowieka jako gatunku znajdziemy wiele znaków to potwierdzających:

  • noworodek potrzebuje częstego karmienia, ciepła, bycia blisko,

  • ma odruchy chwytania (można go unieść, wkładając palec w dłoń),

  • podnoszony z leżenia automatycznie podkurcza nóżki, jakby spodziewając się umieszczenia na biodrze,

  • jeszcze niedojrzałe stawy biodrowe mają optymalną pozycję do rozwoju wtedy, gdy są ugięte i lekko odwiedzione (taka pozycję zapewnimy dziecku w chuście).

Noszenie w chuście nie musi być  trudne, ale warto robić to dobrze – jeśli nie czujesz się pewnie zwróć się o pomoc do bardziej doświadczonych rodziców i doradców noszenia.